W tym przewodniku przedstawimy CLI WordPress. Pokażemy również, jak zainstalować go na swojej stronie WordPress i zilustrujemy, jak możesz z niego korzystać.


W miarę jak coraz wygodniej tworzysz dla WordPressa, będziesz potrzebował narzędzi, które pomogą Ci wykonać zadania szybko i sprawnie. Pulpit administratora WordPressa jest intuicyjny i wszechstronny, ale może być również czasochłonny w nawigacji.

Co jeśli zechcesz zarządzać swoją stroną bardziej bezpośrednio, za pomocą kilku prostych poleceń?

To właśnie tutaj przydaje się WordPress Command Line Interface (WP-CLI). WP-CLI to narzędzie, które umożliwia bezpośrednią interakcję z witryną WordPress za pomocą poleceń w interfejsie tekstowym. Jest to również bardzo wszechstronne narzędzie, zawierające szeroką gamę potencjalnych poleceń. Prawie wszystko, co możesz zrobić na zapleczu swojej witryny, możesz zrobić znacznie szybciej za pomocą WP-CLI.

Wprowadzenie do interfejsu wiersza poleceń WordPress (WP-CLI)

Podobnie jak większość użytkowników WordPressa, prawdopodobnie jesteś bardzo dobrze zaznajomiony z obszarem administracyjnym WordPressa. Działa to dobrze, ale nie jest to jedyna opcja zarządzania witryną. W rzeczywistości nie jest to nawet najbardziej bezpośredni lub wydajny sposób na zrobienie tego. Posiadanie interfejsu graficznego, po którym można się poruszać, jest z pewnością preferowane przez niektórych użytkowników. Oznacza to jednak, że spędzisz dużo czasu nawigując po menu lub czekając na załadowanie się stron.

Jak sama nazwa wskazuje, to narzędzie umożliwia wykonywanie zadań administracyjnych w witrynie WordPress za pomocą wiersza poleceń. Dzięki tej metodzie wykonanie zadania wymaga tylko czasu potrzebnego na wpisanie wiersza kodu i naciśnięcie Enter.

Piękno WP-CLI polega na tym, że zapewnia bezpośrednią kontrolę nad Twoją witryną. Wszystko, co możesz zrobić na pulpicie administratora WordPress, możesz zamiast tego zrobić za pomocą WP-CLI. Nie jest to aż tak skomplikowane, jak możesz się obawiać, a dostępnych jest wiele zasobów , jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Aby korzystać z WP-CLI, musisz zainstalować go na swojej witrynie WordPress. Przyjrzyjmy się teraz temu procesowi bardziej szczegółowo.

Jak zainstalować WP-CLI na swojej stronie WordPress?

Musisz najpierw upewnić się, że Twoje środowisko jest kompatybilne, co oznacza, że ​​jest zgodne z następującymi specyfikacjami:

 • Środowisko podobne do UNIX (OS X, Linux, FreeBSD, Cygwin)
 • PHP 5.3.29 lub nowszy
 • WordPress 3.7 lub nowszy

Ten pierwszy punkt może być problemem dla niektórych użytkowników. WP-CLI został stworzony z myślą o środowiskach podobnych do systemu UNIX i ma ograniczone wsparcie dla systemu Windows. Nadal można go zainstalować w systemie Windows, ale uważaj, może wymagać dodatkowego majsterkowania .

Aby zainstalować WP-CLI w jednym ze środowisk z powyższej listy, musisz użyć Secure Shell (SSH) , aby pobrać i skonfigurować niezbędne pliki. Więc będziesz chciał się upewnić, że wszystko działa. Najpierw musisz pobrać plik wp-cli.phar do katalogu głównego, używając następującego polecenia:

curl -O https://raw.githubusercontent.com/wp-cli/builds/gh-pages/phar/wp-cli.phar

Następnie należy sprawdzić, czy plik działa, używając innego polecenia:

php wp-cli.phar --info

Następnie będziesz chciał, aby plik był wykonywalny, co umożliwi ci użycie polecenia wp. Będziesz także chciał przenieść go do innego katalogu. To ostatnie polecenie wykona oba zadania:

chmod +x wp-cli.phar
sudo mv wp-cli.phar /usr/local/bin/wp

Dzięki temu WP-CLI powinien teraz zostać pomyślnie zainstalowany. Możesz to przetestować, uruchamiając polecenie wp --info. Jeśli wszystko działa, zobaczysz informacje o wyświetlonej wersji WP-CLI.

Otóż ​​to! Teraz możesz już korzystać z tego narzędzia, aby wydajniej zarządzać swoją witryną. Zanim jednak przejdziemy dalej, przejrzyjmy kilka alternatywnych metod instalacji.

Alternatywne sposoby instalacji WP-CLI

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w rzeczywistości istnieje kilka metod instalacji WP-CLI. Nie opiszemy ich wszystkich w tym artykule. Jednak wymienimy je pokrótce i połączymy z dodatkowymi informacjami na temat każdego z nich, abyś mógł wybrać technikę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Aby zainstalować WP-CLI w swojej witrynie, możesz użyć następujących narzędzi:

Możesz być również zainteresowany zainstalowaniem „nocnej” wersji WP-CLI (najnowsza wersja przedpremierowa). Nightly powinien być mniej lub bardziej stabilny w środowisku programistycznym, ale należy mieć świadomość, że nie został jeszcze oficjalnie wydany. Wreszcie, jeśli chcesz sam zaangażować się w programowanie dla WP-CLI, możesz to zrobić, konfigurując go za pomocą Git.

5 sposobów na wykorzystanie WP-CLI do zarządzania witryną WordPress

WP-CLI zapewnia pełny dostęp do Twojej witryny — na wyciągnięcie ręki. Istnieją dziesiątki poleceń, których możesz użyć do zarządzania prawie każdym aspektem, a to nawet nie uwzględnia poleceń niestandardowych.

Przyjrzymy się teraz tylko kilku standardowym poleceniom dostępnym dla Ciebie. Ma to na celu dać ci przedsmak tego, jak możesz użyć WP-CLI do zarządzania swoją witryną, zanim zagłębisz się w króliczą norę możliwości.

1. Zainstaluj i zaktualizuj WordPress

Najbardziej podstawowym zadaniem, jakie możesz wykonać za pomocą WP-CLI, jest pobranie i zainstalowanie WordPressa na swojej stronie. Polecenie do pobrania WordPressa to po prostu:

wp core download

Spowoduje to pobranie i rozpakowanie WordPressa w bieżącym katalogu. Możesz również dodać dodatkowe parametry, aby jeszcze bardziej udoskonalić pobieranie. Na przykład parametr locale określa, które tłumaczenie WordPressa zostanie użyte. To polecenie pobierze brazylijsko-portugalską wersję WordPressa:

wp core download --locale=pt_BR

Po pobraniu możesz zainstalować WordPress za pomocą polecenia instalacji . To polecenie zawiera szereg parametrów, które konfigurują instalację. Spójrzmy na przykład:

wp core install --url=example.com --title=Example --admin_user=supervisor --admin_password=strongpassword --admin_email=info@example.com

Jak widać, wszystko to jest dość oczywiste. Wystarczy zastąpić przykładowe dane w każdym parametrze własnymi wartościami. Aby upewnić się, że wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami, możesz użyć następującego polecenia, aby przetestować instalację:

wp core version

Spowoduje to zwrócenie numeru wersji Twojej instalacji, udowadniając, że WordPress został pomyślnie zainstalowany! Teraz musisz tylko wiedzieć, jak upewnić się, że jest zaktualizowany, co możesz zrobić za pomocą następującego polecenia:

wp core update

Jeśli dostępna jest nowsza wersja WordPressa, zostanie pobrana i zainstalowana automatycznie po uruchomieniu tego polecenia.

2. Zarządzaj motywami i wtyczkami

Istnieje wiele sposobów zarządzania motywami i wtyczkami za pomocą WP-CLI, więc przyjrzyjmy się teraz niektórym podstawowym opcjom. Po pierwsze, możesz użyć polecenia list , aby wyświetlić listę swoich motywów lub wtyczek. Można to filtrować za pomocą parametrów, aby wyświetlić tylko elementy o określonym statusie (takim jak nieaktywne) lub zwrócić wyniki w określonym formacie wyjściowym.

Na przykład, jeśli chcesz wyświetlić wszystkie nieaktywne motywy jako listę CSV, możesz użyć następującego polecenia:

wp theme list --status=inactive --format=csv

Możesz również zainstalować wtyczkę , określając jej slug w katalogu wtyczek, podając ścieżkę do pliku lokalnego lub wprowadzając adres URL pliku zewnętrznego. W tym przykładzie zamierzamy jednocześnie aktywować wtyczkę:

wp plugin install ../my-plugin.zip --activate

Łatwo też zmienić status wtyczki lub motywu. Za pomocą tego polecenia można włączyć motyw, którym w tym przykładzie jest Twenty Seventeen:

wp theme enable twentyseventeen

Istnieje również polecenie dezaktywacji wtyczki , którego używamy tutaj, aby wyłączyć wtyczkę Hello Dolly. W tym przykładzie polecenie jest również skonfigurowane do odinstalowania wtyczki:

wp plugin deactivate hello --uninstall

Na koniec możesz przeszukać odpowiednie katalogi w poszukiwaniu określonej wtyczki lub motywu . Na przykład poszukajmy motywu zawierającego ciąg „zdjęcie”. Ustawiamy również, aby zwracał trzy wyniki zamiast domyślnych dziesięciu:

wp theme search photo --per-page=3

Spowoduje to wyświetlenie następującej tabeli:

+----------------------+----------------------+--------+
| name         | slug         | rating |
+----------------------+----------------------+--------+
| Photos        | photos        | 100  |
| Infinite Photography | infinite-photography | 100  |
| PhotoBook      | photobook      | 100  |
+----------------------+----------------------+--------+

Jak wspomnieliśmy, to tylko mały przedsmak tego, jak możesz zarządzać motywami i wtyczkami za pomocą WP-CLI. Mamy nadzieję, że zaczynasz rozumieć, jak przydatne może być to narzędzie.

3. Utwórz motyw potomny

Używając polecenia scaffold , możesz wygenerować motyw potomny , który zawiera pliki functions.php i style.css . Zalecamy to zrobić, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w istniejącym motywie.

Wszystko, co musisz zrobić, to określić slug dla nowego motywu potomnego i motywu, którego używasz jako „rodzica”. W tym przykładzie tworzymy dziecko na podstawie motywu Twenty Seventeen i nadajemy mu slug twentyseventeen :

wp scaffold child-theme twentyseventeen-child --parent_theme=twentyseventeen

Jeśli proces się powiedzie, zobaczysz komunikat, że motyw potomny został utworzony, wraz ze ścieżką do jego katalogu:

Success: Created '/var/www/example.com/public_html/wp-content/themes/twentyseventeen-theme'.

Teraz znajdziesz motyw podrzędny w określonym szablonie, gotowy do edycji!

4. Umiarkowane komentarze

Moderowanie i zarządzanie komentarzami jest znacznie łatwiejsze w WP-CLI, co umożliwia szybkie ich tworzenie, usuwanie i edycję. Dostępnych jest wiele podkomend komentarzy , ale spójrzmy na niektóre z najbardziej podstawowych opcji.

Najpierw możesz dodać nowy komentarz. Poniższe polecenie doda komentarz do posta o identyfikatorze 20 oraz określi treść i autora:

wp comment create --comment_post_ID=20 --comment_content="This is my comment" --comment_author="author-name"

Zanim zaczniesz zarządzać istniejącymi komentarzami, pomocne może być uzyskanie aktualnej listy. Możesz to zrobić za pomocą polecenia list , a wyniki można filtrować na wiele sposobów. Na przykład użycie tego polecenia zwróci tabelę zawierającą identyfikator komentarza i nazwisko autora dla wszystkich zatwierdzonych komentarzy do posta o identyfikatorze 3:

wp comment list --number=3 --status=approve --fields=ID,comment_author

Tak będzie wyglądać wynikowa tabela:

+------------+----------------+
| comment_ID | comment_author |
+------------+----------------+
| 5     | Unknown Author |
| 22     | Jane Doe    |
| 64     | John Doe    |
+------------+----------------+

Jeśli chcesz usunąć komentarze, możesz to zrobić, określając indywidualnie identyfikatory komentarzy, na przykład:

wp comment delete 64

Możesz także usunąć wiele komentarzy, oddzielając każdy identyfikator spacją. W tym przykładzie używamy również parametru force , który trwale usuwa komentarze zamiast dodawać je do kosza:

wp comment delete 5 22 64 64 --force

Przy odrobinie praktyki możesz bardzo szybko przeglądać komentarze swojej witryny za pomocą poleceń WP-CLI.

5. Zaktualizuj WP-CLI

Jak w przypadku każdego aspektu WordPressa, zawsze powinieneś upewnić się, że WP-CLI jest aktualny. Na szczęście jest to bardzo proste. Wszystko, co musisz zrobić, to uruchomić następującą komendę:

wp cli update

Jeśli Twoja wersja jest najnowsza dostępna, otrzymasz wiadomość potwierdzającą to. Jeśli jednak można pobrać nową wersję, zostaniesz poproszony o zaakceptowanie instalacji. Jeśli wybierzesz tak, WP-CLI zostanie zaktualizowany i zobaczysz komunikat potwierdzający:

Success: Updated WP-CLI to 0.23.1

Dzięki temu zaktualizowałeś swoją instalację WP-CLI.

Do tej pory zaczynasz widzieć, co możesz osiągnąć za pomocą tego prostego interfejsu. Jest jeszcze więcej do nauczenia się , ale powinieneś być dumny z tego, jak daleko już zaszedłeś!

Wniosek

Szybkość, dostępność i wydajność to cechy, których każdy inteligentny programista szuka w swoich narzędziach. WP-CLI oferuje to wszystko i wiele więcej, jednocześnie umożliwiając zdalne zarządzanie witryną WordPress. Korzystanie z WP-CLI pozwala zrobić wszystko, co możesz zrobić w panelu administracyjnym WordPressa — tylko znacznie szybciej (po odrobinie praktyki).