W tym przewodniku omówimy, czym są motywy WordPress i jak możesz ich użyć do dostosowania swojej witryny. Następnie zagłębimy się w to, gdzie znaleźć motywy w oparciu o niszę Twojej witryny i wyjaśnimy, jak je zainstalować.

Jako nowy użytkownik WordPressa możesz być podekscytowany możliwością dostosowania swojej witryny. Możesz nawet mieć w głowie obraz tego, jak będzie wyglądać Twoja gotowa witryna. Jeśli jednak brakuje Ci doświadczenia w projektowaniu lub kodowaniu, spełnienie Twojej wizji może być trudnym zadaniem.

Na szczęście motywy są jedną z bardziej nieodłącznych i użytecznych funkcji WordPressa — pozwalają dostosować wygląd witryny, a nawet zawierają dodatkowe funkcje. W rzeczywistości, dzięki odpowiedniemu motywowi, możesz dostosować swoją witrynę do swoich dokładnych specyfikacji (w wielu przypadkach) bez konieczności posiadania doświadczenia w kodowaniu lub projektowaniu.

Wprowadzenie do motywów WordPress

Motyw WordPress to grupa plików (grafika, arkusze stylów i kod), która określa ogólny wygląd Twojego bloga lub witryny. Motywy mogą sterować czymś tak rozległym, jak układ witryny lub tak drobnym, jak kolory hiperłączy. Łatwo jest myśleć o motywie jako „skórce” witryny, ale są one znacznie potężniejsze.

Zamiast po prostu zapewniać wygląd i styl bloga, motyw pozwala kontrolować prezentację witryny. Załóżmy na przykład, że prowadzisz bloga o jedzeniu, ale masz też sklep internetowy. Odpowiedni motyw może wyświetlać Twoje posty na blogu w określony sposób, oferując jednocześnie zupełnie inny układ stron Twojego sklepu.

Motywy są nieodłączną częścią WordPressa. W rzeczywistości platforma zawiera wiele motywów po wyjęciu z pudełka. Istnieje jednak kilka powodów, dla których warto wybrać i zainstalować nowy motyw na swojej stronie:

Aby poprawić atrakcyjność wizualną Twojej witryny. Jeśli masz konkretną wizję swojej witryny, możesz wybrać odpowiedni motyw i dostosować go do swoich wymagań. Aby umożliwić większą personalizację projektu. Jeśli nie masz doświadczenia w projektowaniu ani kodowaniu, wiele motywów oferuje bogactwo dostosowań, które pomogą Ci stworzyć odpowiedni projekt. Aby wdrożyć dodatkową funkcjonalność. W zależności od Twoich potrzeb, motyw może zawierać funkcje związane z Twoją niszą, których nie można znaleźć nigdzie indziej.

Chociaż domyślna lub niestandardowa wersja motywu może działać na wielu stronach internetowych, w rzeczywistości dostępnych jest tysiące motywów, obejmujących określone nisze i cele. Omówmy to teraz bardziej szczegółowo.

Motywy uniwersalne a motywy niszowe

Krótko mówiąc, istnieją dwie luźne kategorie tematów. Po pierwsze, motyw uniwersalny jest przeznaczony dla wielu różnych nisz i typów witryn. Zwykle zawierają wiele rodzajów stron, rozszerzeń, kodów, widżetów i narzędzi, aby zapewnić więcej opcji dostosowywania witryny, niezależnie od tego, na czym się koncentruje.

Chociaż motywy niszowe można również dostosowywać, często są one dostosowane do jednego konkretnego tematu lub branży. Nie będą one obejmować tak dużego zakresu dostosowywania, jak motywy wielofunkcyjne, ale dopracowana funkcjonalność będzie zwykle skupiała się na laserowych dokładnych wymaganiach, jakie będziesz mieć dla swojej witryny.

W większości przypadków nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, jeśli chodzi o wybór motywu WordPress. Jednak ważne jest , aby przed dokonaniem wyboru ustalić swoje wymagania — a budżet jest jednym z tych elementów.

Darmowe i Premium motywy WordPress

Zanim porozmawiamy o wydawaniu pieniędzy, ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele wysokiej jakości motywów WordPress, które nie kosztują ani grosza. Później dowiemy się, gdzie je znaleźć, ale motywy znalezione w katalogu motywów WordPress.org muszą przejść rygorystyczny proces recenzji, aby mogły zostać uwzględnione. Zapewnia to jakość i pozwala wybrać motyw wyłącznie na podstawie projektu, funkcjonalności i recenzji użytkowników.

Uwalnianie motywów ma jednak wady. Na początek wsparcie jest zwykle minimalne. Wiele motywów oferuje wsparcie za pośrednictwem dedykowanych forów, zwykle pozostawiając Ci rozwiązanie. Co więcej, aktualizacje mogą być bardziej „ad hoc”, w zależności od priorytetów dewelopera.

Chociaż są opracowywane w taki sam sposób, jak darmowe motywy WordPress, rozwiązania premium to inna bestia. Często zauważysz, że wsparcie i aktualizacje są znacznie ulepszone, a także zwiększone funkcje i funkcjonalność. Przekonasz się jednak, że wymaga to regularnej subskrypcji w zależności od dewelopera. Oczywiście ten koszt jest uzasadniony, jeśli uważasz, że będziesz potrzebować regularnej pomocy i aktualizacji — zalecamy aktualizowanie motywu, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

Ostatecznie wybór darmowego lub premium motywu zawsze będzie oparty na Twoich unikalnych wymaganiach. Jeśli masz czas i wiedzę, a także minimalny budżet, darmowy motyw może być idealny. Jednak w większości przypadków motyw premium będzie prawdopodobnie najlepszą opcją, biorąc pod uwagę ogromną liczbę dostępnych.

2 wysokiej jakości miejsca, w których można znaleźć motywy WordPress

Jak krótko wspomnieliśmy, istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć motywy WordPress, obejmujące wszystkie rodzaje budżetów i nisz. Omówmy dwa z nich, zaczynając od jednego, o którym już wspomnieliśmy.

1. Katalog motywów WordPress.org

Katalog motywów WordPress to oficjalne repozytorium darmowych motywów WordPress. Możesz uzyskać do niego dostęp przez Internet lub alternatywnie przeglądać go z pulpitu WordPress. Wszystkie motywy zostały ręcznie sprawdzone w ramach rygorystycznego procesu recenzji przed umieszczeniem ich na liście. W związku z tym zalecamy rozpoczęcie tutaj, gdy szukasz nowego, przyjaznego dla budżetu motywu.

W przypadku każdego motywu będziesz mieć dostęp do informacji, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru. Na przykład możesz zobaczyć, ile aktywnych instalacji ma dany motyw, sprawdzić, kiedy był ostatnio aktualizowany, przeczytać recenzje i oceny klientów, a także uzyskać dostęp do forum pomocy technicznej motywu.

Ponadto możesz wyświetlić podgląd motywu bezpośrednio z jego listy, używając danych domyślnych (a także używając rzeczywistej zawartości witryny, jeśli przeglądasz w WordPress). Aby uzyskać pełniejsze demo na żywo, często znajdziesz link do witryny programisty. Daje to szansę zobaczenia motywu w akcji, chociaż zainstalowanie motywu na własnej stronie testowej wiąże się z minimalnym ryzykiem.

Wreszcie, pobieranie i instalowanie motywów to bułka z masłem, zwłaszcza gdy robi się to bezpośrednio w WordPressie.

2. Bezpośrednio od twórców motywów WordPress

Jeśli uważasz, że perspektywa przechodzenia przez duży katalog jest zniechęcająca, zawsze możesz przejść bezpośrednio do źródła. Wielu twórców motywów WordPress sprzedaje swoje prace bezpośrednio, chociaż będziesz musiał przeprowadzić własne kontrole jakości . Oto dwa, które polecamy:

  • StudioPress jest twórcą Genesis Framework . Oferują szeroką gamę opcji motywów potomnych premium, obejmujących wiele nisz i projektów.
  • Theme Hybrid oferuje różnorodne motywy bezpłatne i premium. Jest to witryna członkowska, która zapewnia różne poziomy wsparcia i opcje motywów w zależności od wybranej subskrypcji.

Chociaż obie te platformy oferują różne opcje motywów, istnieją inne źródła, które warto wziąć pod uwagę. Na przykład WooCommerce oferuje motyw Storefront . Jest to dedykowany motyw e-commerce zaprojektowany do pełnej współpracy z wtyczką WooCommerce. Zazwyczaj wyszukiwanie w Internecie tematu w Twojej konkretnej niszy przyniesie mnóstwo opcji do wyboru.

Jeśli szukasz odpowiedniego motywu w górę i w dół, ale nie znalazłeś takiego, który pasowałby do Twojej wizji, możesz również bezpośrednio zatrudnić programistę, aby stworzył niestandardowy motyw. Tworzenie niestandardowych motywów jest oczywiście droższe niż wybór „wstępnie zapakowanego” motywu premium.

Wniosek

Modyfikowanie wyglądu i stylu nowej witryny WordPress bez programowania lub doświadczenia w projektowaniu jest nieodłączną częścią korzystania z platformy WordPress. WordPress nie tylko zawiera domyślny motyw, ale także tysiące opcji obejmujących wiele nisz i punktów cenowych.