Jak przenieść witrynę WordPress na nowy host lub serwer

Jeśli wcześniej korzystałeś z hostingu WordPress, prawdopodobnie napotkałeś pewne problemy, takie jak:

 • Twój usługodawca internetowy jest tak powolny, że wyłącza użytkowników, a Twoje SEO jest z tego powodu poważnie zagrożone
 • Właśnie zostałeś ponownie zhakowany i nie masz pewności co do poziomu bezpieczeństwa, jaki oferuje Twoja usługa hostingowa
 • Pakiet hostingowy nie oferuje odpowiednich zasobów, których potrzebujesz do skalowania, przez co Twój biznes utknął
 • Dostawca usług hostingowych jest zbyt drogi i nie rozumiesz, dlaczego pobierają tak wysokie opłaty

I jest bardzo prawdopodobne, że jesteś na tyle sfrustrowany, że chcesz kupić nową usługę hostingową.

Jedynym problemem jest to, że będziesz musiał przenieść witrynę WordPress na nowy host lub serwer. Ale migracja może być trudnym zadaniem. Wiemy, byliśmy tam. W trakcie kilku migracji popełniliśmy wiele błędów. Na podstawie naszych doświadczeń stworzyliśmy ten przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci przenieść witrynę WordPress na nowy host lub serwer bez żadnych błędów.

Jedynym problemem jest to, że będziesz musiał przenieść witrynę WordPress na nowy host lub serwer. Ale migracja może być trudnym zadaniem. Wiemy, byliśmy tam. W trakcie kilku migracji popełniliśmy wiele błędów. Na podstawie naszych doświadczeń stworzyliśmy ten przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci przenieść witrynę WordPress na nowy host lub serwer bez żadnych błędów.

Jeśli chcesz tylko dowiedzieć się, jak przenieść witrynę WordPress na nowy host lub serwer, możesz przejść dalej, klikając ten link.

Ale czy jesteś pewien, że koniecznie musisz przeprowadzić migrację?

Czy jesteś w 100% pewien, że rozumiesz, co to oznacza dla Twojej firmy?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „Nie”, to naprawdę powinieneś czytać dalej.

1. Co to jest migracja?

Migracja to proces przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. W kontekście stron internetowych oznaczałoby to przeniesienie witryny WordPress z jednego serwera na inny. Na przykład, jeśli Twoja witryna jest hostowana na Bluehost, możesz przenieść ją do Siteground. W niektórych przypadkach możesz chcieć zmienić nazwę swojej domeny (z https://staradomena.com na https://nowadomena.com ).

Często zdarza się, że ludzie chcą migrować zarówno do domeny, jak i serwera do nowego dostawcy usług hostingowych.

Ale co tak naprawdę dzieje się podczas migracji?

Zawartość Twojej witryny (czyli pliki i bazy danych) jest kopiowana na nowy serwer. Zawartość starego serwera pozostaje bez zmian. Możesz ręcznie usunąć je po migracji, w przeciwnym razie dostawcy hostingu usuną je po wygaśnięciu subskrypcji.

2. Jak przeprowadzić migrację witryny WordPress?

Istnieją różne sposoby przenoszenia witryn WordPress. Wybrana metoda zależy od tego, ile zaangażowania lub czasu chcesz poświęcić na proces. Możesz:

Większość dostawców hostingu wymaga minimalnego zaangażowania ze strony właściciela witryny, ale migracja zajmuje od jednego dnia roboczego do całego tygodnia. Wtyczki są wymagane do zainstalowania i zainicjowania, ale są znacznie mniej czasochłonne. Ręczny proces wymaga nie tylko czasu i zaangażowania, ale także wiedzy o WordPressie.

UWAGA: Migrację należy przeprowadzać, gdy Twoja witryna otrzymuje najmniejszy ruch. Aby to sprawdzić, możesz użyć Google Analytics. Po prostu otwórz Google Analytics i z pulpitu nawigacyjnego możesz sprawdzić „Kiedy odwiedzają Cię użytkownicy?”. metryczny. Informuje o liczbie użytkowników odwiedzających Twoją witrynę o określonej porze dnia.

Migracja z wtyczką

Do wyboru jest wiele wtyczek do migracji do WordPressa. Migracja jest skomplikowanym procesem, nie wszystkie wtyczki mogą ją wykonać bezproblemowo. Dlatego kluczem jest wybór niezawodnej wtyczki z historią udanych migracji.

Niektóre z wyzwań, z którymi możesz się zmierzyć w przypadku niewiarygodnej wtyczki do migracji, są następujące:

 • Może nie obsługiwać migracji do wybranego hosta internetowego.
 • Powoduje to przestój podczas procesu migracji.
 • Migracja kończy się niepowodzeniem.

Migracja z nowym hostingiem

Dostawcy hostingu oferują usługi migracji.

Jeśli porozmawiasz z nową usługą hostingową o migracji, otrzymasz jedną z następujących opcji:

 • Przeniosą za Ciebie witrynę za darmo, np. Bluehost lub FlyWheel.
 • Inne, takie jak Hostgator, dadzą ci darmowe narzędzie, którego możesz użyć do samodzielnej migracji.
 • Jeśli chcesz, aby usługodawca zrobił to za Ciebie, będziesz musiał uiścić dodatkowe opłaty za usługę.

W prawie wszystkich przypadkach zostaniesz poproszony o wskazanie serwera nazw i adresu IP (o którym mówiliśmy w powyższej sekcji) na nowy serwer, na który właśnie się przeniosłeś.

Zmiany te zazwyczaj wprowadzasz u rejestratora, u którego kupiłeś nazwę domeny. Jeśli kupiłeś nazwę domeny od poprzedniego dostawcy hostingu, musisz zmienić serwery nazw i adres IP z tego konta. Ale jeśli kupiłeś go od niezależnego dostawcy, takiego jak NameSilo, to właśnie tam musisz się udać.

Twój dostawca usług hostingowych przeprowadzi Cię przez cały proces, więc nie martw się.

Migracja z dostawcą usług hostingowych może zająć od jednego dnia roboczego do całego tygodnia.

Migruj ręcznie

Migracja ręczna jest idealna dla osób, które znają wewnętrzne działanie WordPressa.

Ta metoda wymaga pracy z plikami i bazami danych WordPress i dlatego jest bardzo ryzykowna. Najmniejsze błędy mogą skończyć się uszkodzeniem Twojej aktywnej strony internetowej. Nieudana migracja jest również częstym problemem.

NASZA REKOMENDACJA: Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia w pracy z plikami WordPress i bazą danych, skorzystaj z dwóch poprzednich metod. Ale jeśli masz pewność co do swojej wiedzy o WordPressie, podejmij następujące kroki:

Krok 1: Pobierz pliki WordPress

Można to zrobić na dwa sposoby:

 1. Poprzez cPanel
 2. Przez klienta FTP

cPanel

 • Zaloguj się do starego dostawcy hostingu (nie nowego) i przejdź do cPanel. Otwórz Menedżera plików, a następnie znajdź folder public_html. Tutaj przechowywane są Twoje pliki WordPress.
 • Kliknij folder prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Kompresuj.
 • Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy skompresowany folder i wybierz Pobierz.

Klient FTP

 • Pobierz na swój komputer instalację i klienta FTP, takiego jak Filezilla. Pomoże Ci uzyskać dostęp do folderu public_html bezpośrednio z pulpitu.
 • Ale najpierw musisz wprowadzić swoje dane uwierzytelniające FTP do Filezilli. Możesz znaleźć swoje dane uwierzytelniające FTP postępując zgodnie z tym przewodnikiem lub tymi filmami. Lub po prostu poproś o to swojego dostawcę usług hostingowych.

Po wprowadzeniu danych logowania Filezilla nawiązuje połączenie z bieżącym serwerem hostingowym. Teraz możesz pobrać folder public_html.

Powinien pojawić się pod prawym górnym panelem w sekcji Witryna zdalna. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Pobierz.

Twoje pliki WordPress zostaną pobrane na Twój komputer lokalny.

UWAGA: Jest jednak jedno zastrzeżenie. Folder public_html jest domyślną lokalizacją plików WordPress, ale niektórzy właściciele witryn zmieniają tę lokalizację ze względu na problemy z bezpieczeństwem. Sugerujemy wcześniejsze wyjaśnienie tego z właścicielem witryny.

Krok 2: Pobierz bazę danych WordPress

 • Zaloguj się do swojego obecnego konta hostingowego i otwórz phpMyAdmin.
 • Na następnej stronie w lewym panelu powinieneś zobaczyć swoje bazy danych WordPress. Jeśli istnieje jedna baza danych, przejdź do następnego kroku. Jeśli istnieje wiele baz danych, skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych, aby dowiedzieć się, którą bazę danych należy pobrać.
 • Następnie kliknij bazę danych, aby ją wybrać iz paska u góry strony wybierz Export > Quick > Go.

Krok 3: Utwórz miejsce na nową bazę danych oraz utwórz nowych użytkowników bazy danych

Teraz, gdy masz już przy sobie pliki WordPress i bazę danych, przygotujmy się do przesłania ich do nowego dostawcy hostingu.

 • Zaloguj się do nowego konta hostingowego, przejdź do cPanel i wybierz Bazy danych MySQL.
 • Następnie dodaj nową bazę danych , taką jak ta –
 • Na tej samej stronie przewiń w dół i utwórz nowego użytkownika.
 • Ponownie na tej samej stronie przewiń w dół i połącz nową bazę danych z nowym użytkownikiem.
 • Zanotuj nazwę bazy danych, nazwę użytkownika i hasło. Będziesz go potrzebować w następnym kroku.

To jest pusta baza danych. To po prostu stworzenie miejsca na starą bazę danych, którą zamierzamy wgrać w jednym z późniejszych kroków.

Krok 4: Wskaż plik konfiguracyjny do nowej przestrzeni bazy danych

Zanim zaczniesz przesyłać stare pliki i bazę danych do nowego dostawcy hostingu, musisz edytować swój plik konfiguracyjny. Dlaczego?

W tej chwili twoje pliki WordPress są połączone ze starą bazą danych, która znajduje się na twoim starym koncie hostingowym. Musisz wskazać im nową bazę danych (lub przestrzeń), którą utworzyliśmy w powyższym kroku.

 • Otwórz pobrany folder public_html.
 • Znajdź plik config.php i otwórz go.
 • W pliku konfiguracyjnym znajdziesz starą nazwę bazy danych, użytkownika i hasło. Zastąp je nowymi, które zanotowałeś w poprzednim kroku.
 • Zapisz zmiany w pliku i wyjdź.

Krok 5: Prześlij starą bazę danych do nowej przestrzeni bazy danych

 • Zaloguj się do swojego nowego konta hostingowego i otwórz phpMyAdmin.
 • Po lewej stronie ekranu powinna być widoczna nowa baza danych, którą utworzyłeś w kroku 3. Wybierz to.
 • Następnie z góry bazy danych wybierz Importuj i prześlij starą bazę danych, która jest przechowywana na twoim komputerze.

Otóż ​​to. Skończyliśmy z obsługą baz danych. Czas wgrać pliki WordPress.

Krok 6: Prześlij stare pliki WordPress na nowy serwer hostingowy

Można to zrobić na dwa sposoby:

 1. Poprzez cPanel
 2. Przez klienta FTP

UWAGA: Zanim prześlemy pliki WordPress, tj. folder public_html , musisz upewnić się, że w Twoim Menedżerze plików nie ma już folderu public_html. Po prostu zaloguj się na swoje konto hostingowe, przejdź do cPanel  > Menedżer plików i sprawdź. Jeśli istnieje folder public_html, usuń go. Być może zainstalowałeś WordPress podczas zakupu konta lub Twój dostawca usług hostingowych zainstalował je automatycznie.

cPanel

 • Zaloguj się do swojego nowego konta hostingowego. Przejdź do cPanel i otwórz Menedżera plików .
 • Na następnej stronie kliknij opcję Prześlij , która pojawi się u góry strony. A następnie prześlij pliki WordPress, tj. folder public_html (który zawiera plik konfiguracyjny, który edytowałeś w jednym z poprzednich kroków) ze swojego komputera.

Klient FTP

 • Otwórz Filezillę i połącz ją z NOWYM dostawcą hostingu, tak jak zrobiliśmy to w kroku 1.
 • Po nawiązaniu połączenia prawy górny panel powinien być pusty. Tutaj musisz przesłać swój folder public_html.
 • Kliknij puste miejsce > a następnie wybierz folder public_html > kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz prześlij .

Zawartość Twojego folderu public_html / folderu WordPress zostanie przesłana na nowy serwer.

Otóż ​​to. Przesłałeś teraz swoje pliki WordPress.

Krok 7: Zmień stary adres URL na nowy (opcjonalnie)

Wielu z was przenosi się nie tylko do nowego dostawcy usług hostingowych, ale także do nowej nazwy domeny.

Aż do szóstego kroku pokazaliśmy, jak przeprowadzić migrację na nowy serwer. Teraz pokażemy, jak zmienić stary adres URL na nowy.

 • Otwórz swoją witrynę (którą będziesz robić ze swoim starym adresem URL) i pobierz i zainstaluj wtyczkę o nazwie Better Search and Replace .
 • Z menu po lewej stronie pulpitu nawigacyjnego wybierz Narzędzia > Lepsze wyszukiwanie i zamienianie.
 • Następnie w opcji „Wyszukaj” zapisz stary adres URL.
 • A w opcji „Zamień na” zapisz nowy adres URL.
 • Przewiń w dół i kliknij Uruchom wyszukiwanie/zamień.

To wszystko, pomyślnie przeniosłeś swoje witryny WordPress na nowe konto hostingowe i przeniosłeś swoją starą domenę do nowej.

3. Jak przeprowadzić migrację witryn WooCommerce?

Jeśli chcesz przenieść swoją witrynę WooCommerce do nowego dostawcy hostingu, możesz w tym celu skorzystać z naszej usługi migracji. Krok jest taki sam.

Możesz porozmawiać ze swoim dostawcą usług hostingowych i sprawdzić, czy może pomóc przenieść Twoją witrynę WooCommerce. Możesz zadać im następujące pytania –

 • Cześć, mam stronę WooCommerce, którą chcę przenieść do tej usługi hostingowej. Czy możesz mi pomóc w migracji?
 • Czy jest to usługa bezpłatna czy płatna? Jak długo trwa migracja?
 • A jakiego rodzaju zaangażowania będziesz potrzebować od mojego końca w procesie migracji? Jestem nowicjuszem.

Nie zalecamy ręcznej migracji WordPressa. Witryny WooCommerce przechowują mnóstwo informacji, a w witrynie jest zbyt wiele funkcji. Nie zaleca się ręcznego radzenia sobie z tak dużą ilością danych.

4. Powody migracji stron internetowych

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na migrację swoich witryn. Wiesz, dlaczego chcesz migrować. Mimo to sprawdź następujące powody. Powinny one opowiedzieć Ci o wszystkich korzyściach, jakie możesz nieświadomie czerpać z migracji swojej witryny.

Wydajność

Witryny są hostowane na różnych typach planów hostingowych. W tanich planach hostingowych serwer jest dzielony między setki tysięcy stron internetowych.

Kiedy jedna lub dwie strony zaczynają gromadzić więcej zasobów, inne cierpią.

W prostych słowach: strony internetowe na współdzielonym hostingu mają poważne przestoje. Dlatego wiele stron internetowych wybiera wyższe plany hostingowe, takie jak serwery w chmurze lub hostingi zarządzane. Twój dostawca usług hostingowych może oferować wyższe plany hostingowe, ale wielu właścicieli witryn woli przejść do dostawców, którzy specjalizują się w serwerach w chmurze lub hostingu zarządzanym lub hostingu VPS.

Cięcie kosztów

Podczas gdy niektórzy chcą przenieść się do lepszych firm hostingowych, aby skalować swoją działalność, inni muszą je ograniczyć. Jeśli Twoja firma przechodzi trudny okres, warto przyjrzeć się obniżeniu kosztów. Witryny, które nie działają, często ponoszą ciężar trudnej decyzji biznesowej. W Twoim przypadku możesz chcieć przejść na niższy plan hostingowy.

Wskazówka dla profesjonalistów: migracja nie jest potrzebna, jeśli po prostu obniżasz lub aktualizujesz u tego samego dostawcy usług hostingowych. Dopiero po zmianie dostawcy usług hostingowych konieczna będzie migracja.

Zmiana nazwy domeny

Ludzie przy różnych okazjach zmieniają nazwy domen. Firmy ewoluują i potrzebujesz nazwy domeny, aby odzwierciedlić to, co reprezentuje Twoja firma. Być może zacząłeś od bardzo długiej nazwy domeny i chcesz mieć coś łatwego do zapamiętania i chwytliwego dla swojej nazwy domeny. Niezależnie od powodu, jeśli zdecydujesz się zmienić nazwę domeny, migracja pojawi się na obrazie.

Problemy ze wsparciem

Jednym z najważniejszych filarów biznesu online jest wsparcie, jakie oferują klientowi. Złe doświadczenia klientów mogą zmusić użytkowników do szukania alternatyw. W rzeczywistości ten raport PwC mówi, że 73% konsumentów twierdzi, że dobre doświadczenie ma kluczowe znaczenie dla wpływania na ich lojalność wobec marki. Agencje prowadzące dziesiątki stron internetowych doświadczają stałego złego wsparcia, które migrują witryny klienckie do lepszych dostawców hostingu.

Uruchamianie nowych witryn

Jeśli chodzi o tworzenie nowych stron internetowych, firmy podążają dwiema drogami. Szybko uruchamiają witrynę internetową o podstawowym projekcie i minimalnej ilości tekstu lub budują lokalnie pełnowymiarową witrynę internetową, a następnie migrują ją na serwer online. Jest to rodzaj migracji, ale wykracza to poza zakres tego artykułu. Ale nie martw się, mamy twoje plecy. Oto przewodnik, który pomoże Ci przenieść witrynę z hosta lokalnego na działający serwer .

Przenoszenie witryn testowych

Witryny testowe są tworzone w celu przeprowadzania eksperymentów na stronach internetowych, ale bez narażania działającej witryny. Witryny testowe to kopia działającej witryny utworzona w subdomenie lub podkatalogu lub serwerze pomostowym, utworzona za pomocą hosta internetowego lub wtyczki postojowej WP lub ręcznie. Gdy właściciele witryny są zadowoleni ze zmian, które wprowadzają w witrynie testowej, chcą przeprowadzić migrację witryny testowej do witryny działającej. Tego rodzaju migracji nie zajmiemy się w tym artykule. Mamy jednak przewodniki, które pomogą Ci przeprowadzić migrację subdomeny lub podkatalogu do witryny głównej oraz utworzyć i przenieść witrynę testową na działający serwer .

5. Środki pomigracyjne

Gratulacje, to skomplikowany proces, który właśnie pomyślnie zakończyłeś. Ale twoja praca jeszcze się nie skończyła. Jest jeden bardzo ważny krok, który musisz zrobić. Oznacza to testowanie swojej witryny, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie.

 • Najpierw wyczyść pamięć podręczną za pomocą wtyczki pamięci podręcznej. Jeśli nie masz zainstalowanej wtyczki pamięci podręcznej, możesz wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki.
 • Następnie, jeśli witryna ma kilkadziesiąt stron, możesz otworzyć je wszystkie i sprawdzić, czy czegoś nie brakuje lub czy coś działa nieprawidłowo. Sprawdź, czy pojawiają się Twoje obrazy i reklamy. Sprawdź, czy wszystkie formularze na Twojej stronie działają poprawnie.

Jeśli Twoja witryna jest zbyt duża, sugerujemy przejrzenie najważniejszych stron, takich jak strona główna, strony produktów, ważne strony docelowe, strony z informacjami i strony kontaktowe. Jeśli znajdziesz jakieś problemy, takie jak brakujące treści, uszkodzone obrazy, sugerujemy skontaktowanie się z dostawcą usług hostingowych, aby dowiedzieć się, co się stało i jak możesz naprawić swoją witrynę.