Szukasz najlepszego generatora map witryn dla swojej witryny? Mapa witryny XML prowadzi wyszukiwarki w indeksowaniu Twojej witryny i indeksowaniu ważnych stron.

W przypadku dużej witryny ręczne przesyłanie map witryn może być męczące. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy listę najlepszych narzędzi do generowania map witryn, których możesz użyć.

Jeśli nie masz doświadczenia z mapami witryn, przeprowadzimy Cię przez cały proces i pokażemy, dlaczego potrzebujesz mapy witryny.

Co to jest mapa witryny internetowej?

Najprościej rzecz ujmując, sitemapa XML to lista adresów URL witryny.

Pełni ona rolę mapy drogowej informującej wyszukiwarki, jakie treści są dostępne i jak do nich dotrzeć. Zdolność sitemapy XML do wspomagania robotów indeksujących w szybszej indeksacji jest szczególnie ważna dla witryn, które:

 • Posiadają tysiące stron i/lub głęboką architekturę witryny.
 • Często są dodawane nowe strony.
 • Często jest zmieniana zawartość istniejących stron.
 • Cierpią na słabe linkowanie wewnętrzne i strony osierocone.
 • Brak silnego profilu linków zewnętrznych.

Rodzaje map witryn internetowych

Istnieją różne rodzaje map witryn. Jednak w tej sekcji przyjrzymy się trzem głównym typom — wizualnym mapom witryn, mapom witryn XML i mapom witryn HTML. Przyjrzyjmy się każdemu z nich:

1. Wizualne mapy witryn

Jak sama nazwa wskazuje, wizualna mapa witryny pomaga w tworzeniu i porządkowaniu treści na stronie internetowej. Pomaga wyświetlić najważniejsze strony w serwisie.

Pomoc w wizualnych mapach witryn zaprojektuj stronę internetową i zaoferuj dobre doświadczenie użytkownika i odwiedzających witrynę.

Wizualny generator map witryn pomaga tworzyć profesjonalne mapy witryn. Przykładem narzędzia online do wykorzystania jest Generator mapy witryny Venngage.

To narzędzie zawiera bezpłatne i premium szablony do tworzenia projektów wizualnych reprezentujących Twoją markę. Funkcje przeciągania i upuszczania oszczędzają czas i są łatwe w użyciu dla osób bez umiejętności projektowania.

Na przykład, jako programista stron internetowych, Venngage pomaga dostosować mapę witryny i udostępnić ją klientowi. Ułatwia komunikowanie procesu projektowania i architektury strony internetowej. Venngage umożliwia członkom zespołu współpracę i pracę nad projektem.

2. Mapa witryny XML

W przeciwieństwie do wizualnych map witryn bot wyszukiwarki używa mapy witryny XML. Google używa mapy witryny do indeksowania, odkrywania nowych treści i identyfikowania ważnych stron w Twojej witrynie.

XML to skrót od rozszerzalnego języka znaczników. Ten typ mapy witryny zawiera wszystkie niezbędne adresy URL Twojej witryny.

Możesz do nas napisać aby pomóc Ci wygenerować mapę witryny XML. Google, Bing i inne wyszukiwarki używają map witryn do indeksowania strony lub treści.

Na przykład, gdy użytkownik wyszukuje w Google, a treść Twojej witryny pasuje do zapytania użytkownika, wyszukiwarka umieszcza go w SERPach. W tym miejscu obowiązują mapy witryn XML.

Przykładem generatora map witryn XML XML-Sitemaps.com. Jest to bezpłatne narzędzie do wykorzystania w mniejszych witrynach zawierających do 500 stron. Tworzy mapę witryny, po wpisaniu w pasku adresu URL Twojej witryny.

Gdy narzędzie wygeneruje mapę witryny XML, możesz ją pobrać lub otrzymać e-mailem przed przesłaniem jej do Google. Jeśli jednak Twoja witryna przekracza 500 stron, musisz uaktualnić do wersji pro.

Oprócz tych dwóch opcji mapa witryny XML umożliwia zainstalowanie wersji PHP po stronie serwera witryny. Nie ogranicza liczby stron do uwzględnienia w mapie witryny.

3. Mapa witryny HTML

Mapa witryny HTML działa zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników. Użytkownikom witryny pomaga odkrywać treści i strony w witrynie.

Na przykład w przypadku sklepu eCommerce możesz utworzyć różne kategorie, aby użytkownicy witryny mogli się poruszać. Aby zwiększyć wygodę użytkowników, rozważ dodanie linków do map witryn HTML.

Dlaczego potrzebujesz generatora map witryn?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest generator map witryn, jest to narzędzie, które pomaga tworzyć mapy witryn XML dla wyszukiwarek.

Powodem, dla którego potrzebujesz generatora map witryn, jest oszczędność czasu. Za każdym razem, gdy publikujesz nowe treści w swojej witrynie, musisz zaktualizować mapę witryny, aby powiadomić wyszukiwarki o zmianach.

Najlepszy generator map witryn do tworzenia map witryn internetowych

Mapy witryn XML umożliwiają wyszukiwarkom indeksowanie stron i indeksowanie treści. Mapa witryny to rodzaj technicznego SEO.

Google zaindeksuje treść na Twojej stronie i jeśli pasuje do zapytania osoby wyszukującej, wyświetli ją na stronie wyników wyszukiwania.

Generator map witryn ułatwia tworzenie wizualnych map witryn dla Twojej witryny. Poniżej wymieniono niektóre z narzędzi, których można użyć:

Screaming Frog

Screaming Frog to wszechstronne narzędzie online, które zapewnia szereg funkcji SEO. Najpierw musisz pobrać darmowego pająka SEO.

Jest darmowy dla stron internetowych zawierających do 500 stron. Dla większej ilości musisz przejść na plan premium. Screaming Frog jest łatwy w użyciu i edycji. Aby rozpocząć, kliknij, aby otworzyć pająka SEO, wklej adres URL swojej witryny i kliknij start.

Gdy narzędzie wygeneruje mapy witryn, edytuj je, aby usunąć niepotrzebne strony, wybierz datę modyfikacji i wybierz „częstotliwość zmiany” adresów URL.

Screaming Frog pomaga ustawić priorytet adresów URL witryny. Oznacza to, że najpierw nadajesz określonym stronom pierwszeństwo do zindeksowania. Wartości mieszczą się w zakresie od najniższego 0,0 do najwyższego, czyli 1,0. Wartość domyślna to 0,5.

Slickplan

Slickplan ma 30-dniowy bezpłatny okres próbny. Jest to wizualny generator map witryn z różnymi funkcjami, które pomagają dostosować i zbudować przyjazną dla użytkownika mapę witryny.

Dzięki Slickplan możesz stworzyć mapę witryny od podstaw lub istniejącą stronę internetową. Aby użyć istniejącej witryny internetowej, możesz wkleić adres URL lub zaimportować plik XML.

Tworzenie mapy witryny za pomocą funkcji przeciągnij i upuść jest szybkie i łatwe. W przypadku dużego projektu Slickplan pozwala podzielić mapę witryny na sekcje.

Automatyczne zmienianie rozmiaru pomaga w tworzeniu responsywnej mapy witryny mobilnej, która działa dla większości rozmiarów ekranu. Funkcja automatycznego zapisywania zapisuje projekt podczas pracy nad nim. Plan cenowy zaczyna się od 8,99 USD miesięcznie.

SEO

W przypadku użytkowników witryny WordPress wtyczka Yoast pomaga w generowaniu mapy stron XML dla Twojej witryny. Yoast jest jedną z popularnych wtyczek WordPress, która służy również do optymalizacji strony internetowej.

Jest to darmowy generator map witryn, ale ma również plan premium z zaawansowanymi funkcjami. Aby włączyć mapę witryny za pośrednictwem Yoast, wykonaj następujące czynności:

 1. Używając danych logowania swojej witryny, zaloguj się do panelu administracyjnego.
 2. Z menu kliknij SEO.
 3. Kliknij Opcje ogólne.
 4. W sekcji Ogólne kliknij zakładkę Funkcje.
 5. Aby włączyć mapy witryn, kliknij przełącznik mapy witryny XML, aby ją włączyć.
 6. Zapisz zmiany.

Jeśli jednak chcesz wyłączyć tę funkcję, wykonaj powyższy proces i wyłącz mapy witryn XML.

Dynomapper

Dynomapper to generator map witryn premium, który pomaga tworzyć, edytować, dostosowywać i udostępniać mapę witryny. Może indeksować do 200 000 stron w każdej sesji indeksowania.

Jako narzędzie wizualnej mapy witryny umożliwia wybór spośród pięciu interaktywnych stylów. Są to koło, drzewo, folder, domyślny i miniatura. Możesz dostosować projekt do swojej marki.

Standardowy plan cenowy zaczyna się od 99 USD miesięcznie. Możesz także skonfigurować mapy witryn do wyświetlania w Google Analytics. Dynomapper umożliwia ustawienie sposobu, w jaki wyszukiwarki indeksują Twoją witrynę.

Za pomocą edytora map witryn możesz napisać metadane swojej witryny, które będą wyświetlane w SERP po zapytaniu. Narzędzie do map witryn umożliwia udostępnianie map witryn w różnych formatach, takich jak pdf, excel, XML, adres URL, wektor, obraz i wideo.

Wtyczka mapy witryny XML

Wtyczka XML sitemaps jest darmową wtyczką do WordPressa.  Pomaga wyszukiwarkom takim jak Google, Yahoo, Ask.com i Google w indeksowaniu Twojej witryny.

Generator map witryn Google działa również z niestandardowymi adresami URL. Automatycznie ostrzega wyszukiwarki za każdym razem, gdy użytkownicy publikują nową zawartość strony internetowej.

Ponieważ wtyczka jest darmowa, możesz jej używać zarówno w witrynach komercyjnych, jak i osobistych. Jest również dostępna w wielu językach.

Korzyści z map witryn

Połączenie treści i stron witryny pomaga również Google indeksować Twoją witrynę. Nie jest to jednak tak wydajne, jak korzystanie z map witryn. Wyszukiwarkom może brakować najważniejszych stron w Twojej witrynie.

Korzyści z używania map witryn to:

 1. Mapy witryn są częścią optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Ułatwiają one Google indeksowanie i zrozumienie treści w Twojej witrynie.
 2. Mapy witryn pomagają zaprojektować witrynę internetową o prostej architekturze, która jest łatwa w nawigacji. Dzięki generatorowi wizualnej mapy witryny programista może stworzyć przyjazną dla użytkownika stronę internetową.
 3. Mapy witryn XML pomagają usunąć niepotrzebne strony z witryny. W przypadku dużych witryn wyszukiwarki mogą przeszukiwać i indeksować ważne strony.

Jak przesłać mapy witryn do Google

Po pomyślnym wygenerowaniu mapy witryny należy przesłać ją do Google. Niezależnie od tego, czy używasz wtyczki, robisz to ręcznie, czy używasz generatora map witryny, powinieneś mieć dostęp do rozszerzenia pliku .xml.

Aby przesłać plik XML, zaloguj się do Google Search Console.

Na pasku menu wybierz indeksuj. Z wyświetlonego menu wybierz mapy witryn. Kliknij przycisk z mapą witryny dodawania/testowania w prawym górnym rogu. Wklej adres URL mapy witryny i kliknij Prześlij.

Jak stworzyć mapę witryny

Dla początkującego tworzenie mapy witryny XML może wydawać się trudnym zadaniem. Możesz wynająć Web Developera aby go dla Ciebie wygenerować, lub wykonaj poniższe proste czynności.

Stworzymy mapę witryny za pomocą generatora map witryny Screaming Frog:

 1. Pobierz pająka Screaming Frog. Możesz skorzystać z wersji premium lub darmowej.
 2. Dodaj adres URL swojej witryny i kliknij start.
 3. Po zakończeniu procesu kliknij mapy witryn i wybierz mapę witryny XML.
 4. W ustawieniach konfiguracji wybierz strony, które chcesz uwzględnić w mapie witryny.
 5. Wyklucz strony, które nie wymagają map witryn, jeśli takie istnieją.
 6. Chociaż jest to opcjonalne, możesz dodać datę ostatniej modyfikacji lub odznaczyć opcję, aby ją usunąć. Jeśli chcesz uwzględnić tę opcję, możesz użyć jej z serwera lub użyć niestandardowej daty.
 7. Ustaw priorytet adresów URL, aby poinformować Google i inne wyszukiwarki, które strony są niezbędne do rozpoczęcia indeksowania. Użyj wartości od 0,0 do 1,0.
 8. Dołącz hreflang, jeśli jest dostępny w Twojej witrynie. Jeśli go nie masz, możesz odznaczyć opcję. Uważaj jednak na atrybuty opcjonalne.
 9. Gdy będziesz zadowolony z konfiguracji, kliknij Dalej, aby wygenerować mapę witryny XML. Pobierz go i prześlij do konsoli wyszukiwania Google.

Screaming Frog daje ci opcjonalne atrybuty. Musisz wybrać, czy chcesz je uwzględnić, czy usunąć. Najważniejszą częścią jest dodawanie i usuwanie stron, które nie wymagają indeksowania.

Niektóre platformy CMS witryn automatycznie generują mapę witryny dla użytkownika. Dlatego nie ma potrzeby przechodzenia przez proces generowania mapy witryny.

Wix, Shopify, oraz Squarespace to niektóre z platform, które generują mapę witryny dla użytkowników. Jednak w przypadku WordPressa musisz użyć wtyczki lub zewnętrznego generatora map witryn.

Końcowe przemyślenia

Mapy witryn XML nie są czynnikiem rankingowym w Google. Tworzenie mapy witryny nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza jeśli robisz to ręcznie.

W przypadku dużej witryny z wieloma stronami rozważ wskazanie najważniejszych stron. Powodem, dla którego potrzebujesz mapy witryny, jest umożliwienie przeszukiwania i indeksowania na Twoich stronach internetowych.

Wyszukiwarki najpierw zaindeksują treść na Twoich stronach, zanim ocenią ją. Dlatego jeśli nie korzystasz z map witryn, użyj powyższych narzędzi do generowania map witryn, aby utworzyć mapy witryn dla swojej witryny.