Zanim zagłębimy się w to, czym jest bezgłowy WordPress, najpierw zdefiniujmy CMS.

CMS to skrót od Content Management System, który jest kompletnym rozwiązaniem do tworzenia i zarządzania treściami online, takimi jak WordPress i kreatory stron internetowych.

Biorąc to pod uwagę, w jakim miejscu w grę wchodzi „bezgłowa” część?

Przede wszystkim wszystkie strony internetowe, niezależnie od tego, jak są uformowane, mają front-end i back-end.

Front-end to sposób, w jaki odwiedzający widzą Twoją witrynę. To właśnie widzisz teraz, kiedy czytasz tego bloga.

Back-end (zaplecze) to miejsce, w którym odbywa się zarządzanie witryną, takie jak tworzenie i publikowanie stron i blogów, dostosowywanie wyglądu i ustawień, dodawanie nowych funkcji za pomocą wtyczek itp. Kiedy front-end i back-end są używane razem, jest to znane jako połączona architektura CMS.

Pozwala to na zarządzanie wszystkim razem w jednym programie, takim jak WordPress, który jest świetny dla początkujących. Gdy architektura witryny jest skonfigurowana jako „bezgłowa”, przedni koniec platformy jest usuwany, pozostawiając tylko zaplecze oraz interfejs API.

Oczywiście nadal możesz tworzyć, edytować, przesyłać i organizować treści tak, jak w przypadku połączonego systemu. Różnica polega jednak na tym, że dostęp do zasobów uzyskasz za pośrednictwem oddzielnego rozwiązania front-end, znanego jako REST API.

Dzięki temu bezgłowy system CMS może być używany ogólnie, niezależnie od rodzaju „języka” używanego do tworzenia frontonu witryny. Dzięki temu nie musisz już być zależny od WordPressa, aby wyświetlać swoje treści.

Mając to na uwadze, należy pamiętać, że edytor WYSIWYG jest wyłączony, co pozwala korzystać z interfejsu API REST do zarządzania funkcjami witryny.

CMS oddzielony vs bezgłowy

Co jednak, jeśli podoba Ci się Twój motyw i jak wygląda on w Internecie? Jeśli chcesz mieć ciastko i je zjeść, jest rozwiązanie. Możesz stworzyć „odłączony” CMS za pomocą WordPressa.

Standardowy WordPress łączy przód i tył. Koordynują wywołania odczytu i zapisu, aby zaprezentować Twoją witrynę użytkownikom końcowym. Jednak oddzielenie przedniego i tylnego końca pozwala uzyskać to, co najlepsze z obu światów.

Kiedy odłączysz swój CMS, otrzymasz więcej chimery. Twoja baza danych treści nie tylko będzie w stanie zaprezentować bardziej tradycyjny sposób wyświetlania w interfejsie użytkownika, ale możesz także użyć wywołań API z szerszej gamy urządzeń, aby uzyskać dostęp do treści. W konfiguracji bezgłowej tracisz tę tradycyjną, opartą na motywach opcję wyświetlania na froncie.

Dostępne są wtyczki umożliwiające oddzielenie frontendu i backendu WordPressa, ale ważne jest, aby być przygotowanym na to, co to oznacza. Oddzielenie może oznaczać, że musisz mieć bardziej praktyczne podejście do utrzymania witryny, bezpieczeństwa i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Ponadto utracisz standardowy podgląd na żywo, do którego przywykłeś, dzięki połączonej strukturze WordPress.

Korzyści z bezgłowego WordPressa

Bezgłowa konfiguracja WordPressa oferuje wiele korzyści, w tym większą kontrolę i elastyczność. Będziesz mieć pełną władzę nad tym, jak i gdzie dane i treści są zarządzane i przechowywane w zapleczu, a także pełną kontrolę nad wizualnym wyświetlaniem treści frontonu.

Oto kilka konkretnych zalet korzystania z bezgłowego WordPressa.

Rozszerzona ochrona

Chociaż istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby chronić tradycyjną witrynę WordPress, konfiguracja bezgłowa zapewnia większe bezpieczeństwo.

Gdy front-end systemu jest oddzielony bez dostępnej bazy danych i aktywnego serwera WWW, zmniejsza to prawdopodobieństwo ataku na witrynę.

Innymi słowy, bezgłowe podejście do konfiguracji WordPressa pomaga zapobiegać atakom DDoS , złośliwym żądaniom i niezamierzonemu ujawnieniu.

Lepsza elastyczność

WordPress to niezwykle elastyczny program z dostosowywanymi motywami, wtyczkami itp. Jednak niektóre osoby mogą nie chcieć w ten sposób kontrolować frontonu swojej witryny. W końcu ogranicza Cię WordPress i poszczególne elementy.

Decydując się na bezgłowy CMS WordPress, jesteś w stanie utrzymać część back-endową do zarządzania treścią WordPress, którą znasz i którą tak bardzo kochasz, jednocześnie zlecając część front-endową do innego oprogramowania, które zapewnia większą elastyczność pod względem kodowania i etażerka.

Robiąc to, nie ograniczają Cię ograniczenia WordPressa i możesz dowolnie zmieniać projekt swojej witryny, nie martwiąc się o zmianę treści.

Jeśli chcesz, możesz zbudować swoją witrynę od podstaw.

Szybsze działanie

WordPress to bardzo dobrze zoptymalizowana i naoliwiona maszyna. Ale cały ten kod kończy się w pewnym stopniu ugrzęźnięciem systemu.

Ponadto PHP służy do uzyskiwania zasobów z bazy danych, składania żądanej przez użytkownika strony, a następnie wysyłania żądanej strony do użytkownika sieci.

Niestety to wszystko zajmuje trochę czasu i może negatywnie wpłynąć na ogólne wrażenia użytkownika, potencjalnie zmniejszając liczbę konwersji.

Ponieważ doświadczenie użytkownika ma kluczowe znaczenie dla wyników, ważne jest, aby znaleźć sposób na zminimalizowanie czasu wczytywania strony.

Chociaż istnieją inne sposoby, aby to zrobić, oddzielenie CMS jest skutecznym sposobem na poprawę wydajności witryny.

Gdy front-end jest oddzielony od back-endu, Twoja witryna odnotuje znaczny wzrost czasu ładowania. Możesz rozpocząć tworzenie statycznych stron HTML, które będą wysyłane do użytkowników sieci natychmiast na żądanie.

Czy Headless WordPress jest zawsze najlepszym rozwiązaniem?

Absolutnie nie. Bezgłowa konfiguracja WordPressa nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. Zanim jednak zaczniesz, warto zauważyć, że wprowadzanie WordPressa w stan oddzielony lub bez głowy ma pewne wady. Jeśli masz małą witrynę internetową, która zawiera proste treści, prawdopodobnie zechcesz przejrzeć te potencjalne problemy przed podjęciem decyzji:

  • Brak edytora WYSIWYG. Prawdziwie bezgłowe podejście oznacza utratę opcji podglądu na żywo. Nie będziesz w stanie łatwo przetestować tego, co zobaczy użytkownik front-endu.
  • Zaawansowane programowanie. Jeśli wcześniej nie potrzebowałeś programisty front-end, teraz to zrobisz. Będziesz potrzebować bardziej zaawansowanych bibliotek, aby naprawdę w pełni wykorzystać system bezgłowy.
  • Więcej konserwacji. To naprawdę wchodzi w grę w przypadku oddzielonej konfiguracji. Możesz skończyć z dwoma systemami do utrzymania, zwłaszcza pod względem aktualizacji i bezpieczeństwa.
  • Trudniejsze uwierzytelnianie. System bezgłowy wymaga innych uwierzytelnień użytkowników niż połączony CMS. Może to być żmudne zadanie, chociaż prowadzi do bezpieczniejszego środowiska.

Gdy weźmiesz pod uwagę potrzeby swojej witryny i to, co chcesz osiągnąć, możesz zdecydować, czy bezgłowy CMS jest dla Ciebie odpowiedni.