Istnieją różne rodzaje stron internetowych o różnym przeznaczeniu.

Mogą to być sklepy dla marek eCommerce, z wieloma stronami produktów i ich opisami.

Mogą to być małe archiwa z artykułami i przydatnymi informacjami, dostępne do czytania i informowania się w każdej chwili.

Czasami marki tworzą nawet całe strony internetowe dla konkretnego produktu, aby promować go w dowolny sposób i oddzielić od reszty swoich produktów i usług.

Pomimo wielu celów, jakie mogą mieć strony internetowe, występują one w dwóch postaciach - witryn jednostronicowych i witryn wielostronicowych. Jeśli budujesz swoją własną stronę internetową lub planujesz zatrudnić kogoś, kto zrobi ją dla Ciebie, wybór między tymi dwoma rodzajami może być trudny.

Postanowiliśmy więc napisać ten artykuł i dostarczyć Ci kilku informacji, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Co to jest witryna jednostronicowa?

Jak sama nazwa wskazuje, witryny jednostronicowe składają się tylko z jednej strony. Czy kiedykolwiek wszedłeś na stronę internetową i byłeś zdezorientowany brakiem nawigacji, a potem zdałeś sobie sprawę, że wszystkie informacje znajdują się na stronie głównej? Tak właśnie działają witryny jednostronicowe.

Jeśli brzmi to prosto, to dlatego, że tak właśnie jest. Takie podejście jest minimalistyczne i można je spotkać coraz częściej na stronach internetowych, które odwiedzamy w niektórych branżach.

Jeśli natkniemy się na witrynę jednostronicową, będzie to zwykle witryna artysty na której zamieszcza on swoje portfolio, może też być wizytówka przedstawiciela wolnego zawodu, lub witryna poświęcona pewnemu wydarzeniu, które nie wymaga dużej ilości informacji, a więc i stron.

Zalety witryn typu One Page

Ze względu na wspomnianą wcześniej prostotę, strona jednostronicowa jest przejrzysta i zrozumiała. Jeśli chcesz opowiedzieć jakąś historię za pomocą swojej witryny, na stronie jednostronicowej będzie to przebiegać z łatwością, ponieważ użytkownik nie będzie musiał klikać na różne strony.

Właśnie dlatego dobrze sprawdzają się w portfolio - odwiedzający może bez przerwy przewijać dzieła artysty, podobnie jak w galerii, przechodząc od obrazu do obrazu.

Kolejną zaletą strony jednostronicowej jest jej prostota, co sprawia, że jest tańsza niż strona wielostronicowa. A ponieważ strona jednostronicowa jest prostsza niż strona wielostronicowa, jej budowa jest szybsza. Dzięki temu, że nie trzeba kodować i wymyślać wielu stron, twórcy stron internetowych mogą tworzyć witryny jednostronicowe znacznie szybciej i łatwiej.

Ponadto mniejsza ilość kodu oznacza również mniejszą liczbę potencjalnych błędów, co pomaga zaoszczędzić czas i znacznie ułatwia proces budowania witryny.

Kolejną zaletą stron jednostronicowych jest fakt, że doskonale sprawdzają się one w urządzeniach mobilnych. Ludzie spędzają większość czasu na przeglądaniu stron mobilnych, przewijając je, co jest główną cechą stron jednostronicowych. Ponadto, łatwiej jest je dostosować do potrzeb użytkowników niż strony wielostronicowe.

Wady witryny typu One Page

Prostota strony jednostronicowej wiąże się z kosztami - ograniczoną ilością treści i informacji. Dlatego właśnie nie znajdziesz ich tak często w Internecie.

Firmy sprzedające różnorodne produkty i posiadające duże witryny eCommerce po prostu nie mogą mieć stron jednostronicowych. Potrzebują stron, które powiedzą ludziom więcej o nich samych, np. kim są i jaka jest ich misja, oraz stron poświęconych każdemu produktowi, aby odwiedzający mógł dowiedzieć się więcej o nich, ich zaletach i zastosowaniach.

To samo dotyczy witryn organizacji pozarządowych, szkół i uczelni, witryn edukacyjnych, firm oferujących różne usługi itd. Wszystkie one muszą przekazywać odwiedzającym wiele informacji, co sprawia, że ich witryny nie nadają się do tworzenia pojedynczych stron.

Kolejną złą cechą witryny jednostronicowej jest to, że znacznie trudniej jest ją zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek (SEO), jest to szereg technik, które pomagają witrynom uzyskać lepszą pozycję na stronach wyszukiwarek.

Jedną z takich technik jest optymalizacja słów kluczowych, która polega na wykorzystaniu przez strony internetowe odpowiednich słów kluczowych związanych z prowadzoną przez nie działalnością.

Zasadniczo, im więcej słów kluczowych i im lepiej są one użyte - tym lepsza pozycja w wyszukiwarkach. A jeśli zdecydujesz się na stronę jednostronicową, będziesz miał znacznie mniej miejsca na umieszczenie słów kluczowych.

Co to jest witryna Multi Page?

Witryny wielostronicowe składają się z wielu różnych stron i podstron. Z tego powodu stanowią one zdecydowaną większość stron internetowych. Fakt, że są one tak elastyczne i nadają się do wielu różnych celów, sprawia, że są równie atrakcyjne dla ludzi, marek i firm.

Znajdziesz je wszędzie - chcesz kupić coś przez Internet? Sklep będzie miał wielostronicową stronę internetową. Chcesz sprawdzić swoje konto bankowe? Twój bank również będzie miał taką stronę. Jeśli chcesz przeczytać wiadomości lub uzyskać informacje na jakiś temat, strona, którą odwiedzisz, z pewnością będzie witryną wielostronicową.

Nie ulega wątpliwości, że są one popularne i szeroko stosowane, więc przyjrzyjmy się powodom, dla których tak się dzieje.

Zalety witryn typu Multi Page

Wielostronicowe strony internetowe są bardzo uniwersalne - nadają się do każdego rodzaju działalności i celu. Najważniejszą ich cechą jest to, że umożliwiają tworzenie wielu stron.

W przypadku witryny wielostronicowej możesz mieć stronę główną, na której znajdą się wszystkie ogólne informacje o Twojej firmie, następnie specjalną stronę dla Twojego sklepu, stronę, która zawiera bardziej szczegółowe informacje o Twojej firmie, oraz stronę, za pośrednictwem której ludzie mogą się z Tobą skontaktować.

Wiele stron oznacza również dużą ilość treści i informacji, co pozwala na optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Jeszcze lepiej jest, jeśli masz również stronę z blogiem. W ten sposób będziesz mógł pisać artykuły związane z Twoją dziedziną wiedzy i używać w nich słów kluczowych.

Wyszukiwarki uwielbiają strony, które poprawnie używają słów kluczowych, co pomoże Ci uzyskać lepszą pozycję na ich stronach wyszukiwania.

Każda wielostronicowa witryna ma widoczną i łatwą do śledzenia nawigację. To prawda, że strony jednostronicowe mają dobrą płynność dzięki temu, że są jednostronicowe, ale nawigacja pokazuje odwiedzającemu zawartość witryny od razu po jej otwarciu.

Tak więc w ciągu 5 sekund od odwiedzenia witryny użytkownik może od razu zobaczyć strony, które zawiera jego witryna.

Witryny wielostronicowe często posiadają również pasek wyszukiwania, który umożliwia jeszcze lepsze korzystanie z witryny przez użytkowników. Paski wyszukiwania są szczególnie przydatne, jeśli prowadzisz sklep internetowy lub publikujesz artykuły na swojej stronie, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwiej znaleźć to, czego szukają.

Wady witryn typu Multi Page

Jeśli chodzi o wygląd, nie brakuje im niczego. Istnieje jednak kilka problemów technicznych, które mogą wynikać z posiadania wielostronicowej witryny, zwłaszcza jeśli budujesz ją po raz pierwszy.

Po pierwsze, trudniej jest aktualizować i zarządzać wielostronicową stroną internetową. Jeśli tworzysz witrynę samodzielnie lub kupiłeś motyw bez wsparcia programistów, dbanie o wielostronicową witrynę może być wyzwaniem. Algorytmy wyszukiwarek zmieniają się co jakiś czas, co może powodować błędy w kodzie strony.

Kolejną wadą wielostronicowych stron internetowych jest to, że czasami nawigacja może być myląca dla odwiedzających. Jeśli zatrudniasz kogoś, kto ma zrobić dla ciebie stronę internetową, upewnij się, że przejrzałeś jego portfolio i zobaczyłeś kilka innych stron, które zbudował.

Z drugiej strony, jeśli tworzysz własną wielostronicową witrynę, upewnij się, że nie ma w niej zbyt wielu łączy nawigacyjnych i wielu podmenu.

Strony wielostronicowe są również trudniejsze do stworzenia w wersji responsywnej, ponieważ nie istnieje kod, który mógłby je po prostu dostosować do urządzeń mobilnych. Z tego powodu wersja mobilna dla nich musi być zbudowana od podstaw (o ile oczywiście nie kupisz motywu, który jest responsywny).

Strony wielostronicowe mogą również mieć problem z naprawdę złym czasem ładowania, co może skutkować wysokim współczynnikiem odrzuceń. Jeśli kupujesz motyw, upewnij się, że najpierw przeprowadzisz test szybkości.