Wybór odpowiedniej nazwy domeny dla Twojej witryny ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu. Jeśli wybierzesz niewłaściwą nazwę domeny, późniejsza zmiana może być kłopotliwa bez szkody dla Twojej marki i rankingów wyszukiwania.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby od samego początku wybrać najlepszą nazwę domeny.

Na początku może być trudno wymyślić chwytliwe pomysły na nazwy biznesowe z idealną nazwą domeny.

1. Użyj słów kluczowych w wyszukiwaniu nazw domen

Słowa kluczowe odgrywają ważną rolę w domenie. Używając słów kluczowych w nazwie domeny, informujesz wyszukiwarki, o czym jest Twoja witryna. Wraz z wysokiej jakości treścią i dobrym doświadczeniem użytkownika, słowa kluczowe w Twojej domenie mogą pomóc Ci osiągnąć wyższą pozycję w Google.

Bardzo trudno jest znaleźć dobrą domenę z docelowymi słowami kluczowymi, które nie są jeszcze zajęte.

Musisz być kreatywny i łączyć słowa kluczowe z innymi słowami, aby wyróżnić swoją domenę.

2. Utrzymuj krótką nazwę domeny

Chociaż słowa kluczowe są ważne, nie przesadzaj z długością domeny. Lepiej mieć nazwę domeny, która jest krótka i łatwa do zapamiętania.

Zalecamy, aby nazwa domeny nie przekraczała 15 znaków. Dłuższe domeny są trudniejsze do zapamiętania dla użytkowników.

Nie wspominając o tym, że użytkownicy będą również bardziej skłonni do wpisywania literówek z dłuższymi nazwami domen, co może prowadzić do utraty ruchu.Dlatego dobrze jest skrócić długość domeny.

3. Spraw, aby Twoja nazwa domeny była łatwa do wymówienia i przeliterowania

Powinieneś mieć możliwość łatwego udostępniania nazwy domeny zarówno podczas mówienia, jak i pisania. Nigdy nie wiesz, kiedy zostaniesz poproszony o osobiste udostępnienie nazwy domeny.

Jeśli planujesz użyć nazwy domeny do utworzenia profesjonalnego biznesowego adresu e-mail, z pewnością powinien on być łatwy do zrozumienia i przeliterowania dla każdego słuchacza.

4. Zadbaj o to, aby było wyjątkowe i cechujące się marką

Nazwa domeny Twojego bloga musi być unikalna, abyś mógł wyróżnić się w świadomości czytelników. Mądrze jest zbadać inne blogi w swojej niszy i dowiedzieć się, jakich nazw domen używają.

Nie chcesz przypadkowo użyć nazwy znaku towarowego ani zostać oskarżonym o kopiowanie innego blogera.

Możesz także wybrać nazwę domeny, która jest bardziej rozpoznawalna.

Nazwy domen marki są unikalne, chwytliwe i zapadają w pamięć. Na przykład „Amazon.com” jest znacznie bardziej rozpoznawalną nazwą niż „BuyBooksOnline.com”.

5. Unikaj liczb w nazwie domeny

Nie używaj liczb i znaków specjalnych, ponieważ ciężko jest je zapamiętać i często wprowadzają użytkowników w błąd. Jeśli w nazwie domeny znajdą się liczby, osoby szukające naszej strony nie będą wiedziały, czy je przeliterować, czy posłużyć się zapisem cyfrowym (sto czy 100?).

Domeny z łącznikami są również podatne na literówki. Jeśli wybierzesz nazwę domeny z myślnikami, ponieważ żądana domena jest już zajęta, użytkownicy prawdopodobnie trafią do witryny konkurencji, jeśli zapomną wpisać myślnik.

6. Wybierz odpowiednie rozszerzenie domeny

Rozszerzenie domeny, czyli domena najwyższego poziomu (top-level domain, TLD), to ostatnia część jej nazwy. W Polsce do najpopularniejszych rozszerzeń należy „.pl”, a na świecie „.com”.

Istnieje też wiele innych opcji, które mogą spełniać różne potrzeby. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozszerzeń: od dość specyficznych (takich jak „.guru”) po objaśniające (np. „.tv”).

7. Zostaw miejsce, aby się rozwinąć

Rozsądnie jest wybrać nazwę domeny, która jest powiązana z Twoją branżą / niszą, ponieważ daje ona użytkownikom pewne pojęcie o tym, o czym jest Twoja witryna. Ale nie chcesz też zbytnio ograniczać swoich długoterminowych opcji.

Na przykład kwiaciarnia może wybrać nazwę domeny, taką jak orchidblog.com, ale potem może zacząć blogować o innych kwiatach oprócz storczyków. W takim przypadku domena może uniemożliwić przyciągnięcie czytelników zainteresowanych innymi kwiatami.

Prawidłowe przeniesienie witryny do nowej domeny może być frustrującym procesem i może spowodować utratę rankingów wyszukiwania, jeśli nie zrobisz tego prawidłowo. Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku wybrać elastyczną nazwę domeny.

8. Zbadaj swoją nazwę domeny

Zanim zarejestrujesz nazwę domeny, spróbuj dowiedzieć się, czy istnieje już zarejestrowana firma o tej samej nazwie.

Możesz przeprowadzić wyszukiwanie znaków towarowych, aby sprawdzić, czy istnieje już podobna lub dokładna nazwa, która jest już znakiem towarowym.

Możesz także przeprowadzić wyszukiwanie w Google i sprawdzić dostępność nazwy w najlepszych serwisach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook, Instagram itp.

Podobna lub pasująca nazwa nie tylko spowodowałaby zamieszanie, ale mogłaby również mieć poważne konsekwencje prawne, co może kosztować Cię dużo pieniędzy.

Po skonfigurowaniu i uruchomieniu własnej witryny internetowej możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak używać znaków towarowych i praw autorskich do nazwy i logo witryny.

9. Użyj generatorów nazw domen do sprytnych pomysłów

Obecnie istnieje ponad 360 milionów zarejestrowanych nazw domen. To prowadzi do tego, że wiele osób twierdzi, że wszystkie dobre domeny są już zajęte.

Ręczne wyszukiwanie poszczególnych nazw domen może być bardzo czasochłonne.

Tutaj wkraczają generatory nazw domen. Te bezpłatne narzędzia automatycznie wyszukują zdefiniowane słowa kluczowe, aby znaleźć setki sprytnych pomysłów na nazwy domen.

Zalecamy korzystanie z Nameboy, które jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych narzędzi do generowania nazw domen online.

Możesz także skorzystać z bezpłatnego narzędzia do generowania nazw firm WPBeginner lub generatora domen IsItWP, aby znaleźć więcej pomysłów na nazwy domen.

10. Działaj szybko, zanim ktoś inny to zabierze

Każdego dnia rejestrowane są tysiące nowych nazw domen ze wszystkich części świata. Jeśli znalazłeś nazwę domeny, która Ci się podoba, nie czekaj zbyt długo.Nazwy domen są jak nieruchomości. Tysiące ludzi aktywnie poszukuje dobrych nazw domen, które można zarejestrować, aby uzyskać lepsze stawki w przyszłości.

Jeśli nie działasz szybko, ktoś może pójść dalej i zarejestrować Twój pomysł na domenę.Ponieważ nazwy domen są stosunkowo tanie, zawsze zalecamy naszym czytelnikom szybkie działanie. Jeśli później zmienisz zdanie, możesz po prostu pozwolić, aby wygasło.

Najlepsze miejsca na zakup nazwy domeny

W sieci są setki rejestratorów domen. Ważne jest, aby dokonać ostrożnego wyboru, ponieważ późniejsze przeniesienie domeny może być trudne.

Podobnie jak w przypadku hostingu, ceny rejestracji domen mogą wahać się od 9 do 24 USD. Możesz go nawet otrzymać za darmo*.Przyjrzyjmy się, jak łatwo kupić nazwę domeny.

Bezpłatna rejestracja domeny z hostingiem

Większość firm hostingowych oferuje również rejestrację domeny jako usługę. Niektóre z tych firm oferują bezpłatną rejestrację domeny z nowymi kontami hostingowymi.

Jeśli zaczynasz nową stronę internetową , dobrym pomysłem jest skorzystanie z tej oferty i otrzymanie nazwy domeny za darmo.Poniżej znajdują się dwie firmy hostingowe WordPress, które oferują naszym użytkownikom ponad 60% zniżki na hosting, bezpłatny certyfikat SSL i bezpłatną nazwę domeny:

Bluehost to jedna z najstarszych i największych marek, jeśli chodzi o hosting. Są oficjalnym dostawcą hostingu rekomendowanym przez „WordPress”.

HostGator to kolejny popularny dostawca usług hostingowych, który oferuje bezpłatną nazwę domeny z bardzo przystępnymi opcjami hostingu witryn internetowych.

Należy pamiętać, że większość dostawców usług hostingowych oferuje bezpłatne rejestracje domen tylko na 1 rok. Po pierwszym roku rejestracja domeny zostanie odnowiona zwykle za około 14 USD rocznie.

Wielu użytkowników korzysta z darmowej domeny przez pierwszy rok, ponieważ i tak musiałbyś zapłacić za nazwę domeny, dlaczego nie dostać jej za darmo.

Najpopularniejsi rejestratorzy domen

Jeśli chcesz tylko zarejestrować nazwę domeny bez kupowania hostingu, możesz to zrobić, kupując ją od rejestratora nazw domen .Domain.com jest jednym z najlepszych rejestratorów domen na rynku. Oferują wszystkie nazwy domen najwyższego poziomu, z funkcją inteligentnego wyszukiwania, domenami premium i wszystkimi niezbędnymi narzędziami do zarządzania nazwami domen.

Domain.com oferuje czytelnikom WPBeginner 25% zniżki, a nasz kupon domain.com powinien zostać automatycznie zastosowany przy zakupie.Rozwiązania sieciowe to kolejny popularny rejestrator domen z ponad 7 milionami zarejestrowanych domen.Oferują naszym użytkownikom 25% zniżki z kodem kuponu Network Solutions : WPBEGINNER .GoDaddy to największy rejestrator domen na świecie. Zarządzają ponad 63 milionami nazw domen dla ponad 14 milionów klientów.Oferują również plany hostingowe. Jeśli użyjesz naszego kodu kuponu GoDaddy , możesz otrzymać bezpłatną nazwę domeny.

Końcowe przemyślenia

Jeśli zaczynasz bloga po raz pierwszy, pomocny może okazać się nasz ostateczny przewodnik, jak założyć bloga WordPress, ponieważ przeprowadzi Cię on przez wszystko krok po kroku.Możesz również sprawdzić naszą stronę kuponów WordPress i blogów , aby znaleźć najlepszą ofertę na inne narzędzia i usługi internetowe.Aby uzyskać więcej pomysłów na nazwy domen, możesz zapoznać się z naszym postem na temat 14 najlepszych darmowych generatorów nazw domen lub po prostu skorzystać z generatora nazw firm WPBeginner, który sprawdza również dostępność nazw domen.To wszystko. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak wybrać idealną nazwę domeny dla swojego bloga lub firmy.