Prowadzenie małej firmy oznacza, że ​​możesz nie mieć budżetu na outsourcing niektórych zadań. Na przykład, jeśli chcesz zaistnieć w Internecie, zatrudnienie projektanta stron internetowych może być kosztowne. Jednak samodzielne stworzenie witryny dla małej firmy może być trudne.

Na szczęście ten proces nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Niektóre przyjazne dla początkujących kreatory stron internetowych, idealne dla małych firm , pozwolą Ci stworzyć piękną witrynę bez żadnego doświadczenia. A co najlepsze, wiele z tych narzędzi jest niezwykle oszczędnych.

Z tego artykułu dowiesz się, jak w dziewięciu prostych krokach stworzyć witrynę dla małej firmy. Zanurzmy się!

Co wziąć pod uwagę przy tworzeniu strony internetowej dla małej firmy

Podczas tworzenia strony internetowej nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Zanim zaczniesz, musisz rozważyć swoje cele, aby móc wdrożyć elementy i narzędzia projektowe, aby osiągnąć swoje cele.

Na przykład gabinet dentystyczny potrzebowałby zupełnie innej strony internetowej niż firma architektoniczna. To, czy chcesz poinformować odwiedzających o tradycyjnej firmie, czy prowadzić sprzedaż online, również znacząco wpływa na wygląd Twojej witryny.

Rozpoczynając proces tworzenia witryny dla małej firmy, zadaj sobie następujące pytania:

 • Jakie informacje musisz przekazać odwiedzającym Twoją witrynę?
 • Jakie działania mają podjąć odwiedzający po obejrzeniu Twojej witryny (np. kupowanie produktów online, przychodzenie do Twojego sklepu stacjonarnego, prośba o wycenę)?
 • Jak zaprezentujesz swoje produkty lub usługi?
 • Potrzebujesz internetowego portfolio wcześniejszych prac, aby zademonstrować swoją wartość potencjalnym klientom lub klientom?

Powinieneś także pomyśleć o spodziewanym ruchu na Twojej stronie. Jeśli chcesz sprzedawać produkty online, możesz otrzymać o wiele więcej uwagi niż lokalna firma, która polega na sprzedaży osobistej. Twoje potrzeby w tym obszarze będą miały wpływ na to, które platformy i dostawcy hostingu są odpowiednie dla Twojej witryny.

Jak zrobić stronę internetową dla małej firmy (w 9 prostych krokach)

Gdy masz jasny kierunek dla celów swojej witryny, możesz zacząć zagłębiać się w proces jej projektowania i budowania. Oto dziewięć kluczowych kroków, które pomogą Ci zaistnieć w Internecie:

1. Wybierz platformę do tworzenia stron internetowych

W idealnym przypadku powinieneś zdecydować się na przyjazne dla użytkownika rozwiązanie, które pomoże Ci stworzyć stronę internetową bez znajomości kodowania. Oto, co zalecamy małym firmom:

 • WordPressa. Istnieją dwie wersje WordPressa. Skoncentrujemy się na WordPress.org, który zapewnia dostęp do najlepszych funkcji i większą kontrolę nad Twoją witryną. Musisz osobno zorganizować hosting (więcej o tym później).
 • Hostowane kreatory stron internetowych. Jeśli lubisz rozwiązania typu „wszystko w jednym”, możesz rozważyć skorzystanie z renomowanego kreatora witryn, takiego jak Squarespace lub Wix . Platformy te oferują kompletne projekty stron internetowych po wyjęciu z pudełka, które można dostosować za pomocą narzędzia „przeciągnij i upuść”. Nie będziesz musiał zlecać hostingu innej firmie, ale będziesz mieć mniejszą elastyczność w projektowaniu.

Koszty związane z hostowanymi kreatorami witryn internetowych zależą od wybranego planu. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na pakiet Squarespace Business, będzie to kosztować 18 USD miesięcznie.

Z drugiej strony WordPress jest projektem typu open source, co oznacza, że ​​jest darmowy. Będziesz jednak odpowiedzialny za znalezienie dostawcy usług hostingowych, co jest dodatkowym kosztem.

W tym samouczku skupimy się przede wszystkim na WordPress.org, ponieważ uważamy, że jest to najlepsze rozwiązanie dla większości małych firm.

Oto kilka powodów, dla których polecamy WordPress:

 • Nie musisz być programistą ani technikiem, aby zarządzać stroną internetową.
 • Oprogramowanie WordPress jest bezpłatne.
 • Jest bardzo elastyczny – możesz łatwo zmienić wygląd swojej witryny lub dodać nowe funkcje.

Ponad 43,3% wszystkich witryn w Internecie korzysta z WordPressa, więc Twoja witryna małej firmy będzie w dobrym towarzystwie.

2. Wybierz nazwę domeny

Twoja nazwa domeny powinna idealnie pasować do nazwy Twojej firmy. Jeśli nie masz pewności, którą nazwę wybrać, istnieje kilka internetowych generatorów, które mogą dostarczyć Ci inspiracji, takich jak DomainWheel :

Oto kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze adresu witryny:

 • Upewnij się, że jest to łatwe do przeliterowania.
 • Postaraj się, aby był jak najkrótszy.
 • Uwzględnij słowa kluczowe odpowiednie dla Twojej firmy.

Mamy również kilka postów, które bardziej szczegółowo opisują wybór nazwy domeny:

Nie martw się jeszcze o zakup nazwy domeny – będziesz mógł zarejestrować swoją nazwę domeny podczas rejestracji na hosting (w następnym kroku). Lub, jeśli chcesz użyć narzędzia takiego jak Squarespace lub Wix, możesz również kupić nazwę domeny za pośrednictwem tych narzędzi.

3. Znajdź swojego dostawcę usług hostingowych

Jeśli zdecydujesz się na program do tworzenia witryn typu „wszystko w jednym”, możesz pominąć ten krok. Użytkownicy WordPressa powinni czytać dalej.

Istnieje kilka doskonałych, przyjaznych dla początkujących firm hostingowych, które możesz wziąć pod uwagę. Naszym najlepszym wyborem jest Bluehost, który jest oficjalnie rekomendowany przez WordPress.org:

4. Zainstaluj oprogramowanie WordPress

Ponownie możesz pominąć ten krok, jeśli wolisz korzystać z uniwersalnego narzędzia do tworzenia witryn, takiego jak Squarespace. Jeśli jednak wolisz korzystać z WordPressa i firmy hostingowej, musisz zainstalować oprogramowanie, aby korzystać z systemu zarządzania treścią (CMS).

5. Wybierz motyw lub szablon

WordPress oferuje mnóstwo szablonów (lub motywów), które możesz łatwo dostosować. Wiele z nich jest również darmowych.

W WordPressie możesz uzyskać dostęp do bezpłatnych opcji motywów z pulpitu nawigacyjnego, przechodząc do Wygląd > Motywy:

Po zainstalowaniu i aktywacji wybranego motywu możesz go dostosować. Alternatywnie możesz rozważyć motyw biznesowy premium WordPress . Produkty te często zawierają funkcje, takie jak gotowe portfolio, strony e-commerce i integracja z kreatorem stron.

Z drugiej strony Squarespace wyświetla wszystkie swoje szablony bezpośrednio w swojej witrynie. Możesz wyświetlić podgląd każdego z nich i kliknąć Zacznij z tym projektem , gdy będziesz zadowolony z wyboru:

6. Zainstaluj wtyczki lub rozszerzenia

Wtyczki i rozszerzenia mogą dodawać nowe funkcje do Twojej witryny. Bez tych narzędzi możesz mieć trudności z maksymalnym wykorzystaniem witryny małej firmy.

Przy tak wielu dostępnych opcjach zainstalowanie jak największej liczby wtyczek lub rozszerzeń może być kuszące. Może to jednak spowolnić działanie witryny i wpłynąć na jej wydajność.

Dlatego zalecamy skupienie się na wtyczkach/rozszerzeniach, które dotyczą następujących obszarów:

 • Wydajność i optymalizacja. Posiadanie szybko ładującej się strony internetowej jest ważnym celem większości właścicieli witryn. W związku z tym warto rozważyć optymalizację wydajności witryny za pomocą buforowania i optymalizacji bazy danych. Wtyczka WP-Optimize może obsłużyć wszystkie te zadania. Aby uzyskać najlepszą w swojej klasie optymalizację obrazu, sprawdź Optimole.
 • Bezpieczeństwo. Zalecamy wybranie wtyczki, która może chronić Twoją witrynę przed spamem, hakerami i innymi złośliwymi podmiotami. Na przykład Sucuri Security to doskonałe rozwiązanie typu „wszystko w jednym”, które ma wersję bezpłatną i premium.
 • Kopie zapasowe. Kopie zapasowe baz danych i plików są niezbędne na wypadek, gdyby coś poszło nie tak z Twoją witryną. W związku z tym możesz rozważyć użycie wtyczki, takiej jak Updraft Plus , do obsługi tych krytycznych zadań.
 • Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO). SEO może sprawić, że Twoja witryna małej firmy stanie się bardziej widoczna i pomoże Ci przyciągnąć nowych klientów. Zalecamy korzystanie z wtyczki Yoast SEO , aby pomóc w optymalizacji treści.
 • Handel elektroniczny. Jeśli Twoja mała firma ma sklep internetowy, będziesz potrzebować wtyczki e-commerce do obsługi sprzedaży. WooCommerce to jeden z najlepszych wyborów dla witryny WordPress. Oto nasz przewodnik, jak zainstalować i poprawnie skonfigurować WooCommerce.

Przy wyborze wtyczek lub rozszerzeń zalecamy wybór narzędzi o wysokich ocenach i regularnych aktualizacjach. Możesz także przeczytać opinie innych użytkowników, aby sprawdzić, czy wtyczka będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb

7. Dodaj swoją treść

Gdy dostosujesz swoją witrynę, prawdopodobnie będziesz chciał dodać zawartość niemal natychmiast. Zanim to zrobisz, dobrze jest mieć na uwadze szorstką strukturę.

Większość witryn biznesowych wymaga:

 • Strona główna. Będzie to pierwsza rzecz, jaką zobaczy wielu odwiedzających, gdy wejdą na Twoją witrynę. Powinien zawierać krótki przegląd Twoich usług. Ponadto powinna zawierać przejrzystą nawigację do innych sekcji.
 • Strona Produkty, Usługi lub Portfolio. Tutaj zaprezentujesz swoją pracę i opiszesz, co masz do zaoferowania klientom lub klientom.
 • O stronie. W tej sekcji zamieścisz swoją historię lub udostępnisz informacje o swoim zespole.
 • Strona kontaktowa. Najlepiej byłoby dołączyć formularz kontaktowy i zachęcić klientów do kontaktu, jeśli mają pytania.
 • Blog. W dzisiejszych czasach jest to konieczność dla wielu firm i doskonałe narzędzie do content marketingu.

WordPress i popularne narzędzia do tworzenia witryn umożliwiają łatwe tworzenie stron i dodawanie postów na blogu. Dlatego masz swobodę doboru treści w razie potrzeby.

8. Zoptymalizuj swoją witrynę pod kątem wyszukiwarek

Gdy już będziesz mieć treści dostępne online, nadal musisz upewnić się, że ludzie mogą je znaleźć. SEO to jedna ze strategii, która może w tym pomóc.

SEO to praktyka dopracowywania treści, aby była bardziej prawdopodobna na wysokich pozycjach na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Należy pamiętać o kilku kluczowych praktykach, takich jak:

 • Używanie odpowiednich słów kluczowych w swoich postach i stronach
 • Optymalizacja witryny pod kątem szybkości
 • Wybór responsywnego projektu, aby Twoje treści działały na wszystkich urządzeniach
 • W tym linki wewnętrzne i zewnętrzne w całej witrynie
 • Używanie nazw postów w swoich permalinkach

Jeśli wybrałeś WordPress jako platformę swojej witryny, możesz zainstalować wtyczkę SEO, taką jak Yoast SEO, która skanuje zawartość i sugeruje wskazówki dotyczące ulepszeń:

Niektóre narzędzia do tworzenia witryn oferują podobne narzędzia. Jednak zawsze mądrze jest postępować zgodnie z tą listą kontrolną SEO.

9. Opublikuj swoją witrynę

Wiele kreatorów witryn pozwala zachować prywatność witryny podczas jej tworzenia, a następnie opublikować ją, gdy będzie gotowa dla odwiedzających. Dzięki WordPress Twoja witryna będzie widoczna publicznie, gdy tylko zainstalujesz oprogramowanie na swoim koncie hostingowym.

Niezależnie od tego, zanim zaczniesz promować swoją witrynę, możesz chcieć przeprowadzić kilka sprawdzeń w ostatniej chwili:

 • Zobacz, jak Twoja witryna będzie wyglądać na urządzeniach mobilnych, aby upewnić się, że jest czytelna.
 • Przeczytaj swoje treści, aby upewnić się, że wszystko jest dokładne.
 • Usuń zawartość wypełniacza z motywu lub szablonu.

Aby zacząć przyciągać ruch do nowej witryny, możesz skontaktować się z obecnymi klientami i poinformować ich, że jesteś online. Możesz także promować swoją witrynę w mediach społecznościowych lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Wniosek

Obecność w Internecie jest najważniejsza, jeśli chcesz dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Outsourcing programistów internetowych może nie mieścić się w Twoim budżecie, jeśli jesteś właścicielem małej firmy. Na szczęście dzięki platformom przyjaznym dla początkujących, takim jak WordPress lub Wix możesz w mgnieniu oka zbudować witrynę i zaoszczędzić trochę pieniędzy.