Co to jest automatyka domowa?

Automatyka domowa, często określana mianem "inteligentnego domu",  czyli wykorzystanie technologii do automatyzacji domu. Automatyka domowa pozwala na kontrolowanie niemal każdego aspektu domu za pośrednictwem Internetu Rzeczy (IoT).

Automatyka domowa rozpoczęła się wraz z wynalezieniem termostatu i stała się jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków technologicznych. Potencjał automatyki domowej wciąż rośnie. Można jej używać do zabezpieczania domu, sterowania urządzeniami, monitorowania zużycia energii, jako osobistego asystenta, do opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi i nie tylko.

W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o automatyce domowej. Nie tylko o tym, jak działa, ale także o różnych sposobach jej wykorzystania i wadach. Znajdziesz tu również kilka przydatnych linków do nowych produktów Smart-Home, na wypadek gdybyś natknął się na technologię, o której istnieniu nie miałeś pojęcia.

Jak działa automatyka domowa?

Nie tak łatwo jest wyjaśnić, jak działa automatyka domowa, ponieważ nie istnieje jeden powszechnie akceptowany protokół. Technologia różni się w zależności od kraju, firmy i rodzaju automatyki. Często, ponieważ rynek automatyki domowej jest tak lukratywny i szybko rozwijający się, firmy wstrzymują się z wprowadzaniem nowych rozwiązań.

Pierwszym standardem przemysłowym dla automatyki domowej był X10. X10 umożliwia urządzeniom łączenie się ze sobą głównie za pomocą okablowania linii energetycznej, częstotliwości radiowych i protokołów bezprzewodowych. Obecnie Zigbee, Z-Wave i Insteon są również wiodącymi protokołami automatyki domowej. Te nowe standardy przemysłowe w większym stopniu opierają się na nowoczesnych technologiach bezprzewodowych, takich jak sieci mesh. Wszystkie te systemy są bardzo skomplikowane. Mówiąc najprościej, wykorzystują energię elektryczną, fale radiowe i technologię bezprzewodową do wysyłania komunikatów do i z urządzeń.

Centralne sterowanie: Centralne sterowanie to jeden system automatyki domowej, który kontroluje wszystko w domu. Umożliwia on sterowanie oświetleniem, termostatem, zraszaczami, telefonem, pralką, suszarką i innymi urządzeniami z jednego źródła. Ten typ automatyki domowej jest najbardziej popularny w firmach i ekskluzywnych rezydencjach prywatnych. Jest również bardzo popularny w przypadku systemów bezpieczeństwa Home-Automation.

Zwykle systemy centralnego sterowania są uruchamiane za pomocą terminala naściennego, takiego jak powszechnie stosowany w systemach bezpieczeństwa domowego. Dostęp do nich można również uzyskać za pomocą urządzenia zdalnego sterowania, smartfona, tabletu lub komputera.

 • Zalety: Z jednego systemu można uzyskać dostęp do wszystkich aspektów domu. Za pomocą jednego systemu centralnego można sterować wszystkim - od prysznica po sieć bezpieczeństwa domowego. Systemy centralnego sterowania są również dość wysokiej klasy, co z kolei oznacza wysoką jakość.
 • Minusy: Systemy te są zazwyczaj droższe i wymagają profesjonalnej instalacji. Wraz z rozwojem automatyki domowej coraz więcej osób skłania się ku automatyzacji opartej na aplikacjach, które można sparować z inteligentnymi koncentratorami, aby naśladować centralne systemy sterowania.

Inną kwestią związaną z tymi systemami jest to, że jeśli użytkownik zdecyduje się na system centralny, często jest ograniczony do urządzeń, które z nim współpracują. Na przykład, jeśli użytkownik chciałby kupić nową pralkę, byłby ograniczony do urządzeń współpracujących z tym systemem. Jednak w miarę upływu czasu wiele systemów dostosowuje się do rynku automatyki domowej, czyniąc je bardziej kompatybilnymi z nowymi technologiami.

Oparte na aplikacjach: Technologia Smart-Home oparta na aplikacjach wykorzystuje sieć domową do komunikacji z chmurą. Technologia chmury jest istotną częścią Internetu przedmiotów (IoT), a obie te technologie stały się bardzo popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Większość inteligentnych urządzeń opartych na aplikacjach działa poprzez podłączenie urządzeń automatyki domowej do sieci domowej za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Urządzenia te łączą się z dalekim serwerem, do którego użytkownik uzyskuje dostęp za pomocą aplikacji na swoim inteligentnym urządzeniu.

Po utworzeniu spersonalizowanego konta w tych aplikacjach można je skoordynować z urządzeniami inteligentnego domu. W ten sposób firma wie, które urządzenie jest przypisane do którego użytkownika aplikacji. Jeśli tylko użytkownik i jego urządzenia inteligentnego domu są podłączone do Internetu, może komunikować się z większością urządzeń automatyki domowej w chmurze z dowolnego miejsca.

Niektóre technologie automatyki domowej oparte na aplikacjach łączą się z urządzeniem inteligentnym bezpośrednio przez Bluetooth. Podobnie jak w przypadku automatyki domowej w chmurze, użytkownik nadal musi utworzyć osobiste konto w aplikacji. Jednak w przeciwieństwie do aplikacji w chmurze, aby te urządzenia automatyki domowej działały, musisz znajdować się w ich pobliżu.

 • Plusy: Automatyka domowa oparta na aplikacjach jest z pewnością odpowiedzialna za dostępność inteligentnych domów dla ogółu społeczeństwa. Tak wiele osób tworzy inteligentne domy "zrób to sam" (DIY), ponieważ urządzenia te są niedrogie, łatwe w konfiguracji, obsłudze i aktualizacji. Istnieje także wiele różnych opcji, a ponieważ jest to obecnie ogromny rynek, stale pojawiają się nowe urządzenia.
 • Minusy: W przeciwieństwie do centralnego sterowania, większość inteligentnych domów działających w oparciu o chmurę wymaga kilku różnych aplikacji. Niektórzy dystrybutorzy technologii Smart-Home oferują kilka różnych urządzeń, do których można uzyskać dostęp za pomocą jednej aplikacji. Z drugiej strony, programiści już teraz tworzą urządzenia naśladujące systemy Centralnego Sterowania.

Inteligentne Domy (Smart Home)

Technologia rozwija się w szalonym tempie i nie zwalnia. Rzeczy, które kiedyś oglądaliśmy tylko w science fiction, teraz są rzeczywistością. Możesz dzwonić do ludzi z zegarka jak James Bond, rozmawiać ze swoim komputerem jak Hal 9000 (choć miejmy nadzieję, że nie tylko jak Hal), a teraz możesz mieć inteligentny dom jak Iron Man.

Technologia inteligentnych domów jest już znana od kilku lat. Bill Gates zaczął budować swój inteligentny dom w 1988 roku, a skończył w 2005 roku. Dziś nie trzeba być miliarderem, aby posiadać inteligentny dom, a jego budowa z pewnością nie zajmie 17 lat. Niezależnie od tego, czy chcesz prowadzić dom za pomocą centralnego systemu, czy zadowolić się urządzeniami opartymi na aplikacjach, masz bardzo szerokie możliwości, które wciąż się poszerzają.

Podstawy inteligentnego domu

Zacznijmy od podstaw. Poniżej wymieniono najczęściej używane opcje inteligentnego domu dostępne obecnie na rynku. Są one łatwe w użyciu, instalacji i zazwyczaj najbardziej przystępne cenowo.

 • Inteligentne głośniki: Według doniesień 39 milionów Amerykanów ma w domu inteligentny głośnik. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wszystkie ich możliwości. Inteligentne głośniki potrafią o wiele więcej niż tylko odtwarzać muzykę, choć i z tym radzą sobie doskonale. Potrafią przeszukiwać Internet, podawać pogodę, informować o nowościach, pełnić rolę osobistego asystenta i być centralnym punktem sterowania całym systemem Smart-Home.Dzięki odpowiednim głośnikom inteligentnym możesz sterować niemal każdym aspektem swojego domu, używając tylko głosu. Zapytaj Alexę, kto stoi przed drzwiami wejściowymi, użyj Siri, aby wyłączyć światło, które zostawiłeś włączone na piętrze, i zmniejsz temperaturę za pomocą Google. Jeśli chcesz używać inteligentnego głośnika jako centrum automatyki domowej, musisz sprawdzić, czy kupowane urządzenia są zgodne z głośnikiem, ponieważ nie wszystkie są z nim zgodne.
 • Inteligentne telewizory: Telewizory Smart TV są świetne, ponieważ można na nich oglądać w zasadzie wszystko, co się chce i kiedy się chce, niezależnie od tego, czy ma się kablówkę, czy nie. Termin "inteligentny telewizor" odnosi się zwykle do samego telewizora, ale w tym przypadku jest to określenie zbiorcze dla wszystkich urządzeń do strumieniowej transmisji wideo IoT. Obecnie istnieje mnóstwo opcji, jeśli chodzi o telewizję strumieniową. Można kupić dosłowny inteligentny telewizor, który przesyła strumienie z serwisów Netflix, Hulu, Amazon itp. bezpośrednio z samego urządzenia, lub system do sparowania ze zwykłym telewizorem. Wiele z tych urządzeń można sparować z głośnikami Smart Speakers i centralnym koncentratorem, dzięki czemu Twój dom stanie się jeszcze bardziej inteligentny.
 • Inteligentne termostaty: Inteligentne termostaty umożliwiają monitorowanie systemu HVAC z dowolnego miejsca. Można też ustawić je według harmonogramu, aby nie marnować energii, gdy nikogo nie ma w domu. Niektóre inteligentne termostaty mają opcję czujnika, który automatycznie zmienia temperaturę, gdy wyczuje taką potrzebę.
 • Inteligentne wtyczki: Inteligentne wtyczki mogą przekształcić obiekt w inteligentną wersję samego siebie. Wystarczy podłączyć je do zwykłych gniazdek, a następnie cokolwiek jest przez nie zasilane, można łatwo włączać i wyłączać za pomocą inteligentnego urządzenia.
 • Automatyka oświetlenia: Jeśli chodzi o automatyzację oświetlenia, istnieją dwie opcje. Pierwsza z nich to instalacja inteligentnych włączników światła. Inteligentne włączniki światła nie tylko mogą być sterowane za pomocą aplikacji, ale wiele z nich daje możliwość wyboru różnych opcji oświetlenia, np. ściemniania. Drugą opcją inteligentnego oświetlenia są inteligentne żarówki. Podobnie jak tego typu wtyczki, także żarówki zmieniają zwykłe oświetlenie w inteligentne. Który wybór jest lepszy? Inteligentne włączniki są tańszą opcją, ale często wymagają skomplikowanej instalacji. Inteligentne żarówki oferują więcej opcji oświetleniowych, takich jak ściemnianie czy łagodne światło, ale są droższe, ponieważ wymagają zakupu koncentratora tłumaczącego, który będzie współpracował z urządzeniami inteligentnymi.
 • Dzwonki do drzwi z funkcją wideo: Dzwonki do drzwi z funkcją wideo nie tylko wyczuwają i alarmują, gdy ktoś stoi przed drzwiami wejściowymi, ale także pokazują nagranie wideo, na którym widać, kto tam jest, i mogą korzystać z technologii interkomu, aby rozmawiać z gościem. Nie musisz już krzyczeć "kto tam?" lub "wejdź" z całego domu. Możesz to zrobić za pomocą inteligentnego urządzenia, a nawet poprosić inteligentny głośnik o pokazanie.
 • Odkurzacze-roboty: Dostęp do pokojówki-robota może być jeszcze bardzo odległy, ale odkurzacz-robot jest najlepszym rozwiązaniem. Można nimi sterować za pomocą inteligentnych urządzeń, w tym inteligentnych głośników. Jakby tego było mało, niektóre z nich są wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), podobnie jak inteligentne głośniki, a niektóre mogą nawet przesyłać zdjęcia i filmy bezpośrednio do urządzenia inteligentnego.

Inteligentne kuchnie

Choć technologia nie wyposażyła nas jeszcze w kucharza-robota, te inteligentne urządzenia kuchenne znacznie ułatwiają gotowanie i sprzątanie. Wiele z nich można nawet połączyć z inteligentnymi głośnikami!

 • Inteligentne lodówki: Inteligentne lodówki różnią się możliwościami. Mogą informować o tym, jak często są używane, ostrzegać o pozostawieniu otwartych drzwi, informować o produktach, które należy kupić, a niektóre modele są nawet wyposażone w monitory umożliwiające oglądanie telewizji. Inteligentne lodówki mogą być wyposażone w jedną z tych funkcji, ich kombinację lub wszystkie. Niektóre lodówki wyświetlają te informacje bezpośrednio z urządzenia, ale inne wysyłają je do aplikacji. Większość lodówek kompatybilnych z aplikacjami przeprowadza również diagnostykę, aby upewnić się, że wszystko działa bezproblemowo. To naprawdę zależy od tego, czego szukasz.
 • Inteligentne piekarniki: Inteligentne piekarniki pozwalają na sterowanie nimi z dowolnego miejsca. Istnieją nawet inteligentne piekarniki, którymi można sterować za pomocą aplikacji Alexa. Niektóre aplikacje pozwalają również na wyszukiwanie przepisów i ustawianie czasu i temperatury, ale często trzeba jeszcze nacisnąć przycisk start. Większość inteligentnych piekarników pozwala przynajmniej kontrolować timer i przeprowadzać diagnostykę.
 • Inteligentne zmywarki do naczyń: Inteligentne zmywarki działają w oparciu o bardzo podobne aplikacje, co inteligentne piekarniki i kompatybilne z aplikacjami inteligentne lodówki. Wynika to z faktu, że są one produkowane przez te same firmy (np. LG, GE, Whirlpool itp.). Dzięki tym aplikacjom można sprawdzić stan urządzenia, otrzymywać powiadomienia o zakończeniu procesu zmywania oraz zatrzymać/uruchomić zmywanie. Podobnie jak w przypadku piekarnika i lodówki, większość z tych aplikacji w razie potrzeby przeprowadza diagnostykę urządzeń.
 • Inteligentne pralki: Pranie niekoniecznie należy do obowiązków kuchennych, ale ponieważ te aplikacje są takie same jak poprzednie urządzenia, pasują do nich. Możesz rozpocząć/zatrzymać/wstrzymać pranie, sprawdzić jego stan, otrzymać powiadomienie o zakończeniu prania i przeprowadzić diagnostykę za pomocą swojego inteligentnego urządzenia.
 • Inteligentne naczynia: Możesz kupić inteligentne talerze i widelce, które monitorują ilość spożywanych kalorii i łączą się z aplikacją, która pomaga śledzić, co jesz. Prawdopodobnie nie powinieneś jednak wkładać ich do inteligentnej zmywarki.
 • Inteligentne szybkowary: Steruj swoim inteligentnym szybkowarem za pomocą telefonu lub tabletu. Możesz sprawdzać temperaturę, zmieniać ustawienia, włączać i wyłączać urządzenie. To sprawia, że najprostsze urządzenie do gotowania staje się jeszcze wygodniejsze.
 • Inteligentny dzbanek do kawy: Większość dzbanków do kawy można ustawić na timer, aby rozpocząć parzenie kawy, kiedy chcesz. Inteligentne dzbanki można zaprogramować do parzenia kawy z telefonu, dzięki czemu zawsze, gdy masz ochotę na kawę, możesz uruchomić dzbanek.
 • Inteligentne kosze na śmieci: Większość inteligentnych koszy na śmieci jest po prostu bezdotykowa i kontroluje zapachy. Jest jeden inteligentny kosz, który zawiera skaner kodów kreskowych. Gdy wyrzucasz jedzenie, skanujesz kod kreskowy, a kosz dodaje je do listy zakupów w Twoim urządzeniu inteligentnym.
 • Przyciski Amazon dash: Przyciski Amazon dash umożliwiają utworzenie przycisku dla dowolnego produktu gospodarstwa domowego, który można zamówić w serwisie Amazon. Przyciski mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, więc teoretycznie można umieścić przycisk Tide Pod w pralni, aby w momencie, gdy zabraknie produktów, po prostu nacisnąć przycisk i zamówić je ponownie. Wiele firm stara się opracować podobne inteligentne przyciski.

Nawet najbardziej podstawowe potrzeby mogą zostać zaspokojone w inteligentnym domu. Technologia Smart-Bathroom sprawi, że łazienka stanie się czymś więcej niż tylko pomieszczeniem, z którego trzeba korzystać.

 • Inteligentne toalety: Inteligentne toalety oferują podstawowe funkcje, takie jak spłukiwanie bezdotykowe, czujnik otwierający/zamykający pokrywę, automatyczne czyszczenie miski i dezodorant. Posiadają również bardziej ekstrawaganckie funkcje, takie jak wbudowany bidet, podgrzewane siedzenia i inne.
 • Udoskonalone toaletki: Wyobraź sobie, że myjesz zęby i oglądasz telewizję w lustrze. Dzięki udoskonalonym kabinom możesz to robić. Możesz nawet mieć inteligentne lustra z aktywowanym dotykiem oświetleniem i powierzchnią zapobiegającą zaparowaniu. Lustra nie są jednak jedynym elementem wyposażenia toaletek. Możesz również zainwestować w szufladę do podgrzewania ręczników, aby każdego dnia czuć się jak w spa.
 • Inteligentne prysznice: Inteligentne prysznice mają różne możliwości. Można je włączać z wygodnego łóżka, zanim jeszcze się obudzisz, zapamiętują one idealne ustawienia prysznica, a niektóre mają nawet telewizor.
 • Okna chroniące prywatność: Inteligentne okna zapewniające prywatność można zainstalować lub tak łatwo jak folię, którą umieszcza się na oknach. Można je zmienić z normalnego okna w okno nieprzezroczyste, przez które nikt nie może zajrzeć, za pomocą pilota lub inteligentnego urządzenia. Wiele okien zapewnia również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV i działa jak izolator, utrzymując komfortową temperaturę.

Inteligentne żłobki

Posiadanie noworodka jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących i stresujących doświadczeń w życiu. Dzięki Smart-Nurseries dzieci są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek, a rodzice mogą się trochę zrelaksować.

 • Monitory wideo: Monitory dla dzieci całkowicie się zmieniły, ponieważ można w nich z łatwością zamontować kamery wideo. Teraz, zamiast tylko podsłuchiwać niemowlę, możesz je obserwować z dowolnego pomieszczenia. Większość monitorów łączy się z telefonem za pomocą aplikacji, ale niektóre mają po prostu odpowiedni monitor, który można łatwo przenosić z pokoju do pokoju.
 • Inteligentne kołysanie: Na rynku dostępnych jest kilka różnych inteligentnych kołysek, które różnią się możliwościami. Minimalnie wszystkie mogą się kołysać w różnym tempie, które można kontrolować za pomocą urządzenia inteligentnego. Wiele z nich może również emitować biały szum, aby uspokoić niemowlę, i/lub ma wbudowaną kołderkę, która imituje łono matki.
 • Inteligentne monitory zdrowia: Istnieje wiele różnych monitorów dla niemowląt, które monitorują ich oddech, bicie serca, ruch, a czasem nawet temperaturę. Wiele z nich można nosić przy sobie, inne są wbudowane w inteligentne poduszki i kocyki do łóżeczka. Takie monitory nie tylko pomagają zapobiegać SIDS, ale wiele z nich śledzi zmiany pieluszek, nawyki związane ze snem i inne, a następnie przesyła te dane do aplikacji w urządzeniu inteligentnym.
 • Inteligentne przewijaki: Produkty te zmieniają świat pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, czy jest to inteligentna podstawa łóżka, która pełni funkcję stacji niemowlęcej i inteligentnego węzła komunikacyjnego, czy też mata do przewijania, która mierzy wagę dziecka, aby upewnić się, że jest ono odpowiednio karmione.
 • Inteligentne telefony: Inteligentny telefon komórkowy może wyczuć, na jakim etapie snu znajduje się dziecko i reagować na to dźwiękiem, ruchem i światłem, które uspokajają niemowlę. Istnieje kilka urządzeń tego typu, które wykorzystują światło, kolor i dźwięk, aby uspokoić dziecko do snu.
 • Czujniki: Wielu rodziców stosuje czujniki w pokoju dziecinnym lub sypialni swoich dzieci, aby zapewnić im dodatkową ochronę. Po uruchomieniu czujników wysyłają one alerty do urządzenia inteligentnego. Można je umieścić nie tylko w zewnętrznych punktach wejściowych, ale także w wewnętrznych, dzięki czemu zostaniesz powiadomiony, gdy ktoś wejdzie do pokoju lub będzie się w nim poruszał. Czujniki klimatyczne to kolejny inteligentny wybór, dzięki któremu w pokoju dziecinnym zawsze panuje idealna temperatura dla dziecka.

Inteligentna opieka nad zwierzętami domowymi

Dzięki inteligentnej technologii dla zwierząt opieka nad Twoimi futrzakami jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Najlepsze w tych gadżetach jest to, że ułatwiają życie Tobie i Twojemu pupilowi. Mniej wyrzutów sumienia, że zostawiasz je same w domu w ciągu dnia, i o wiele bardziej ciesz się czasem, który z nimi spędzasz.

 • Monitorowanie wideo: Użyj monitorów wideo, aby sprawdzić, co dzieje się z Twoimi zwierzętami, gdy nie ma Cię w domu. Specjalne monitory dla zwierząt domowych nie tylko pozwalają na obserwowanie zwierząt. Wiele z nich działa w obie strony, dzięki czemu zwierzę może Cię widzieć i słyszeć, a niektóre umożliwiają nawet wydawanie smakołyków.
 • Samoczyszczące się kuwety: Opieka nad kotem staje się o wiele łatwiejsza dzięki samoczyszczącym się kuwetom, które same się myją, dezynfekują, suszą i napełniają. Dostępne są nawet kuwety zamaskowane jako szafki, aby nie rzucały się w oczy i nie przeszkadzały.
 • Inteligentne maty: Wielu właścicieli zwierząt ma ładne meble, których nie chce, aby ich pupile się na nich brudziły. Inteligentne maty wykorzystują różne techniki, aby dawać zwierzętom nieszkodliwe ostrzeżenia, aby nie wchodziły do zamkniętych pomieszczeń i nie wchodziły na meble. Są one szczególnie pomocne przy szkoleniu nowych zwierząt lub przyuczaniu starszych, upartych.
 • Inteligentne drzwi dla zwierząt domowych: Inteligentne drzwi dla zwierząt domowych działają na zasadzie inteligentnego klucza, który umieszcza się na obroży zwierzęcia. Drzwi wpuszczają i wypuszczają tylko zwierzęta posiadające klucz, dzięki czemu w domu nie pojawiają się niepożądane stworzenia. Możesz również zablokować drzwi, jeśli nie chcesz, aby Twój zwierzak wychodził.
 • Inteligentne karmniki: Inteligentne karmniki automatycznie wydają karmę i wodę dla Twoich zwierząt. Korzystając z aplikacji w telefonie, możesz zaplanować karmienie i kontrolować wielkość porcji dla swoich futrzaków.

Więcej inteligentnych opcji

 • Inteligentne wentylatory: Inteligentnymi wentylatorami, podobnie jak termostatami, można sterować za pomocą aplikacji w telefonie, ustawić je zgodnie z harmonogramem lub tak, aby wyczuwały, kiedy są potrzebne.
 • Inteligentne podłogi: Ogrzewanie podłogowe coraz częściej spotykane jest w polskich domach, ale podłogi z regulacją temperatury, które można zautomatyzować za pomocą inteligentnych urządzeń, to już coś więcej. Na rynku nie ma jeszcze zbyt wielu produktów do automatyzacji podgrzewanych podłóg, ale wiele inteligentnych termostatów można zaprogramować tak, aby sterowały również podłogami.
 • Inteligentne rolety: Inteligentne rolety mogą być podnoszone i zamykane za pomocą telefonu lub innych urządzeń, w zależności od potrzeb. Wiele z nich można również ustawić według harmonogramu, tak aby każdego ranka witały Cię światłem słonecznym o tej samej porze.
 • Zautomatyzowane zraszacze: Posiadanie pięknego trawnika jest znacznie łatwiejsze dzięki automatycznym systemom zraszania sterowanym za pomocą aplikacji. Zaplanuj, kiedy zraszacze mają się wyłączyć, które zraszacze są w użyciu i kontroluj potrzeby konserwacyjne.
 • Inteligentny basen: Jeśli masz basen, wiesz, jak wiele wymaga on konserwacji. Aplikacje do obsługi inteligentnych basenów zdalnie mierzą poziom chemikaliów w basenie, pozwalają zautomatyzować niektóre procedury czyszczenia i zaplanować naprawę basenu.
 • Inteligentne łóżka: Kontroluj pozycję, miękkość, a nawet ciepło swojego łóżka dzięki inteligentnemu materacowi. Masz chrapiącego partnera? Podnieś jego stronę łóżka za pomocą telefonu i problem rozwiązany. Niektóre materace mają dodatkowe udogodnienia, takie jak ustawienia masażu, wbudowane budziki i wbudowany system monitorowania snu, który wysyła informacje o Twoich nawykach, aby pomóc Ci w uzyskaniu jak najlepszego snu.

Jak sterować inteligentnym domem

Koncentratory mogą sterować wszystkimi urządzeniami inteligentnego domu. Ponieważ coraz więcej osób podejmuje się realizacji projektów inteligentnego domu typu "zrób to sam", na rynku pojawiają się nowe i ulepszone koncentratory.

Wiele hubów działa na zasadzie hostowania wszystkich urządzeń opartych na aplikacji, a następnie prezentowania ich użytkownikowi za pomocą własnej aplikacji. Koncentratory te są małe, bez bajerów i w dość przystępnej cenie. Jeśli szukasz bardziej atrakcyjnej wizualnie opcji, "koncentratory panelowe" mają bardzo elegancki wygląd. Są one częściej spotykane w systemach automatyki domowej z centralnym sterowaniem, ale są też dostępne koncentratory dla urządzeń opartych na aplikacji.

Najbardziej popularnymi i polecanymi koncentratorami są inteligentne głośniki. Większość urządzeń inteligentnego domu jest kompatybilna z inteligentnymi głośnikami, a te, które nie są, starają się to zmienić. Nie tylko wygodniej jest po prostu powiedzieć głośnikowi, aby włączył światła, ale także sprawia to, że dom staje się o wiele bardziej inteligentny. To tak, jakbyś miał cyfrowego lokaja.

Inteligentne zabezpieczenia domu

Niezależnie od tego, czy chcesz chronić swój dom, firmę, kemping czy domek letniskowy, automatyka domowa dla bezpieczeństwa to świetny pomysł. Posiadanie systemu bezpieczeństwa znacznie obniża szanse na włamanie do nieruchomości.

 • Nadzór wideo: Monitoruj swoją własność za pomocą inteligentnego urządzenia 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, korzystając z nadzoru wideo. Martwisz się o fałszywe alarmy? System bezpieczeństwa oparty na aplikacji pozwoli Ci samodzielnie potwierdzić alarm, dzięki dostępowi do materiału filmowego z dowolnej kamery na terenie obiektu na Twoim urządzeniu inteligentnym.
 • Czujniki: Czujniki są najczęściej stosowane na drzwiach i oknach, które mogą stanowić potencjalne punkty wejścia do domu. Czujniki z aplikacją mogą wysyłać do urządzenia inteligentnego powiadomienie o tym, że ktoś skorzystał z jednego z punktów wejściowych.
 • Zamki automatyczne: Czy wiesz, że większość włamywaczy wchodzi przez niezamknięte drzwi lub okna? Użyj automatycznych zamków, aby zablokować drzwi za pomocą inteligentnego urządzenia, gdziekolwiek jesteś, lub po prostu sprawdź, czy już to zrobiłeś.
 • System alarmowy: Jeśli dojdzie do najgorszego i włamania do domu lub firmy, można uruchomić alarm. Większość systemów można tak skonfigurować, aby automatycznie powiadamiały władze.
 • Czujniki pożaru, CO i zalania: Włamanie nie jest jedynym zagrożeniem dla Twojego domu lub firmy. Ogień, gaz i woda również mogą wyrządzić poważne szkody. Inteligentne czujki pożarowe/CO umożliwiają wyciszenie alarmu w aplikacji i wysyłają powiadomienia na telefon, jeśli zostaną uruchomione. Są też nieco ładniejsze niż przeciętne czujki. Czujki zalania działają podobnie do swoich odpowiedników w postaci czujek, ale oczywiście są umieszczone niżej od podłoża.

Automatyka domowa dla opieki medycznej

Według danych National Alliance for Caregiving, 9,3 miliona Amerykanów opiekuje się starzejącymi się rodzicami. Opieka w domu może być bardzo kosztowna, a ośrodki dla seniorów mogą odebrać bliskiej osobie niezależność.

Automatyka domowa może zaoferować niedrogie rozwiązania, które zapewnią Ci spokój ducha, a Twojej bliskiej osobie niezależność. Monitoruj tak mało lub tak dużo, jak uznasz to za konieczne. Niektóre popularne opcje opieki medycznej z wykorzystaniem automatyki domowej to:

 • Przycisk alarmu medycznego: Przyciski alarmu medycznego to lekkie, wodoodporne przyciski, które Twój bliski może nosić na szyi, na nadgarstku lub po prostu mieć przy sobie. Przycisk łączy się z systemem interkomowym, który po aktywacji przez naciśnięcie, dzwoni do centrum monitorowania medycznego. W razie potrzeby osoba z centrum telefonicznego może powiadomić Ciebie lub służby ratunkowe o pacjencie. Niektóre przyciski wyczuwają nawet upadek użytkownika i automatycznie powiadamiają centrum telefoniczne.
 • Nadzór wideo: Monitoring wideo umożliwia sprawdzenie, co dzieje się z bliską osobą za pomocą wygodnego urządzenia inteligentnego. Dzięki monitoringowi wizyjnemu możesz być spokojny, wiedząc, że Twój bliski jest bezpieczny w domu.
 • Śledzenie aktywności: Istnieje kilka różnych sposobów monitorowania aktywności bliskiej osoby. Dozowniki leków mogą informować o tym, czy dana osoba zażyła lub nie zażyła dziennej dawki leku. Czujniki podłączone do lodówki mogą informować o tym, ile lub jak mało jedzenia spożywa osoba bliska lub czy jest nawodniona. Można także monitorować inne urządzenia gospodarstwa domowego, aby upewnić się, że kuchenka nie jest pozostawiona włączona lub kran nie jest pozostawiony włączony.
 • Bezpieczeństwo dla pacjentów z chorobą Alzheimera i demencją: Większość osób cierpiących na chorobę Alzheimera i demencję ucieka z domu lub ośrodka, w którym mieszkają. Kiedy tak się dzieje, jest to przerażające doświadczenie zarówno dla nich, jak i dla Ciebie. Domowe systemy bezpieczeństwa mogą pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom, powiadamiając użytkownika za pomocą smartfona, gdy ktoś wychodzi lub wchodzi do domu.

Czy automatyka domowa jest bezpieczna?

Żadna technologia nie jest w 100% niezawodna i nie inaczej jest z automatyką domową. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, inwestując w automatykę domową.

Prywatność: Jeśli chodzi o inteligentne domy, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dzięki takiemu podłączeniu firmy mogą zbierać dane o użytkownikach. Winowajcą numer jeden będzie Twój inteligentny głośnik. Wiele osób pozostawia swoje inteligentne głośniki włączone przez cały czas, co oznacza, że cały czas nasłuchują. Wyciągają wnioski ze wszystkiego, co do nich mówisz, częściowo po to, by lepiej zaspokajać Twoje potrzeby, ale także po to, by sprzedać Ci więcej produktów. Na przykład, jeśli zapytasz Alexę, jak naprawić pralkę, nie zdziw się, jeśli następnym razem podczas przeglądania stron internetowych zobaczysz mnóstwo reklam pralek. Jednocześnie ten rodzaj ingerencji nie jest charakterystyczny tylko dla inteligentnych głośników, a nawet dla asystentów sztucznej inteligencji, takich jak Alexa czy Siri. Dzieje się tak, gdy użytkownik polubi coś na Facebooku, wyszuka coś w Google i użyje karty debetowej lub kredytowej do zrobienia zakupów. Dzisiejszy sposób, w jaki jesteśmy podłączeni do sieci, sprawia, że wszystko jest wygodniejsze nie tylko dla nas, ale także dla firm, które chcą nam coś sprzedać. Jeśli tylko nie masz nic przeciwko temu, możesz korzystać z zalet inteligentnego domu.

Bezpieczeństwo cybernetyczne: Bezpieczeństwo cybernetyczne to bardzo ważna kwestia, której wiele osób nie traktuje wystarczająco poważnie. Rynek urządzeń Internetu rzeczy (IoT) stale rośnie i rozwija się, a w związku z tym bezpieczeństwo tych urządzeń czasami umyka uwadze. Jako konsument musisz wiedzieć, jak się zabezpieczyć na wypadek, gdyby programiści nie mogli tego zrobić. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest posiadanie informacji. Zapoznaj się z informacjami o urządzeniach przed ich zakupem. Dowiedz się, na jakie zagrożenia bezpieczeństwa możesz być narażony i jakie obowiązki ma deweloper, jeśli chodzi o ochronę Twoich interesów. Bezpieczeństwo sieci to kolejny ważny element w utrzymaniu cyberbezpieczeństwa Twojego inteligentnego domu. Zacznij od szyfrowania haseł, które jest najważniejszym elementem bezpieczeństwa sieciowego. Powinieneś używać silnych haseł i często je zmieniać.
Te same zalecenia dotyczące haseł odnoszą się do wszystkich systemów alarmowych z klawiaturą dotykową. Jeśli chodzi o wybór hasła, najbezpieczniejsze jest hasło najbardziej przypadkowe. Nawet jeśli wydaje Ci się ono wyjątkowe, jeśli Twoje hasło opiera się na jakichkolwiek danych osobowych, jest prawdopodobne, że złodziej mógłby je rozgryźć. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że komputery, tablety i telefony są chronione za pomocą zapór sieciowych, oprogramowania antywirusowego oraz że zawsze aktualizujesz systemy operacyjne.
Wreszcie ważne jest, aby dystrybutorzy urządzeń mogli skontaktować się z użytkownikiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z ich produktami. Nest, Phillips itp.), ale jeśli kupujesz za pośrednictwem firmy zewnętrznej (np. Target, BestBuy itp.), powinieneś zarejestrować swoje urządzenia w Internecie. Powodem, dla którego ważne jest udostępnienie siebie tym firmom, jest to, że mogą się z Tobą skontaktować, jeśli dojdzie do naruszenia bezpieczeństwa, wycofania produktu z rynku lub zmiany czegoś istotnego w jego produkcie.

Przerwy w dostawie prądu: To, czy przerwa w dostawie prądu ma wpływ na systemy automatyki domowej, zależy od systemu. Każdy system, który działa przez Internet, przestanie działać, gdy zabraknie prądu. Systemy alarmowe i medyczne, które mają zapasowe baterie na wypadek przerw w dostawie prądu i działają na liniach telefonicznych, nie będą miały problemów, ale jeśli linie telefoniczne również przestaną działać, systemy te również ulegną awarii. Każdy system, który działa za pośrednictwem radia komórkowego, powinien być bezpieczny w każdej z tych sytuacji, o ile ma zgromadzoną wystarczającą ilość energii zapasowej.

Ofiary niereagujące: Jedną z często pojawiających się obaw jest to, co by się stało, gdyby osoba nosząca przycisk alarmu medycznego nie reagowała i/lub nie była w stanie się porozumieć w sytuacji zagrożenia medycznego. Większość dostawców przycisków alarmu medycznego opracuje z Tobą lub Twoją bliską osobą plany awaryjne na wypadek takich sytuacji, ale jeśli tego nie zrobią, zawsze warto poruszyć tę kwestię przed zakupem usługi.