Czy kiedykolwiek chciałeś, aby Asystent Google lub Amazon Alexa pozwoliły Ci posiadać inteligentny dom, a nie tylko grupę inteligentnych urządzeń? Byłoby fantastycznie obudzić się ze świeżą kawą, mieć telewizję lub radio, które nadawałyby dla Ciebie wiadomości, odpowiednio wyregulowaną temperaturę, podgrzany toster i wszystkie inne rzeczy, które inteligentne gadżety robią dla Ciebie, ale pozwolić im robić to samodzielnie na podstawie godziny ustawionej w zegarze lub innych zdarzeń?

Są to dość proste zadania, które muszą być połączone i działać wspólnie, zamiast korzystać z 10 różnych aplikacji i regulować 10 różnych rzeczy indywidualnie. To jest właśnie to, co każdy wyobraża sobie, jeśli chodzi o posiadanie zautomatyzowanego domu. Dowiedzmy się, czym jest zautomatyzowany koncentrator i Home Assistant.

Co to jest koncentrator domowy (Hub)?

Koncentrator automatyki to urządzenie, które łączy inne inteligentne urządzenia w sieci automatyki domowej i zarządza komunikacją między nimi. Będąc centralnym kontrolerem automatyki domowej, koncentrator automatyki może zmniejszyć ruch w domowej sieci Wi-Fi, redukując zatłoczenie sieci. Koncentrator automatyki jest być może tym, czego oczekiwaliście od Google Home lub Amazon Echo, a czego nie otrzymaliście. Koncentratory umożliwiają  zaawansowaną automatyzację wszystkich elementów, które łączysz z koncentratorem z jednego miejsca czyli umożliwia swego rodzaju centrum dowodzenia.

Co to jest Home Assistant?

Home Assistant to bezpłatne oprogramowanie typu open source do automatyki domowej, zaprojektowane jako centralny system,  który służy do automatyzacji domu. Stanowi kompletną, lokalną alternatywę dla rozwiązań takich jak SmartThings czy HomeBridge. Home Assistent umożliwia lokalną kontrolę nad urządzeniami inteligentnego domu, oferując lepsze bezpieczeństwo, większą niezawodność i elastyczność niż wiele urządzeń podłączonych do chmury.

Umożliwia sterowanie automatyką domową bez konieczności korzystania z chmury, dzięki czemu system automatyki domowej nie jest zależny od zdalnych serwerów ani połączenia internetowego. Zapewnia to szybkie działanie i spójność. Jest elastyczny, obsługuje większość inteligentnych urządzeń i nie korzysta z sieci.

Home Assistant umożliwia konfigurowanie harmonogramów i współpracę poszczególnych inteligentnych urządzeń domowych oraz pozwala im działać tak inteligentnie, jak tego potrzebują. Asystent domowy wyszukuje wszystkie inteligentne urządzenia w sieci Wi-Fi, łączy się z urządzeniem, którym może sterować, i udostępnia przejrzysty interfejs umożliwiający ich współpracę w zależności od tego, jak i kiedy ma być wykonane pojedyncze polecenie.

Tym, co sprawia, że Home Assistant jest świetnym rozwiązaniem, jest fakt, że nie koncentruje się on na żadnej pojedynczej marce inteligentnych urządzeń. Wiele urządzeń, które już masz w domu, może współpracować z tym koncentartorem, a łączenie z usługami sieciowymi, takimi jak IFTTT, jest proste i nieskomplikowane.

Dlaczego potrzebuję system Home Assistant?

Ważne jest, aby zrozumieć, że Home Assistant nie może sam niczego kontrolować. Asystent domowy jest jak główny gadżet, który może wydawać polecenia innym inteligentnym urządzeniom w celu wykonania zadania. Asystent domowy będzie bezużyteczny i nic nie zrobi, jeśli w domu nie ma żadnego urządzenia inteligentnego domu. Jeśli jednak masz jedno lub więcej urządzeń inteligentnego domu, Asystent domowy może być świetnym sposobem na zwiększenie funkcjonalności i funkcji, który nie będzie Cię kosztował fortunę. Home Assistant nie jest bardzo trudny w użyciu, a jego konfiguracja jest niedroga.

Ponieważ jest to usługa lokalna, oznacza to, że nie będzie ona dostarczać danych do chmury, nawet jeśli zajdzie potrzeba odzyskania danych z Internetu. Skonfigurowane polecenia i harmonogramy są przeznaczone wyłącznie dla użytkownika. Procedury ustawiania i programowania można dość łatwo wykonać za pomocą interfejsu internetowego hostowanego lokalnie przez Asystenta Domowego. Jest to ważne, ponieważ takie usługi mogą być bardzo trudne, jeśli chcesz zaprogramować szeroki zakres procedur, więc prosty i miły interfejs znacznie ułatwia to zadanie.

Każdy, kto ma więcej niż kilka urządzeń inteligentnego domu lub jest choć trochę zainteresowany zrobieniem kroku naprzód w świecie automatyki domowej, musi sprawdzić i mieć Home Assistant'a.

Na jak sprzęcie działa Home Assistant?

Home Assistant może być postawiony  na lokalnym serwerze, terminalu, lub na komputerach takich jak Raspberry Pi ( wersja 3 i 4), Odroid.  Sprzęt musi być  zgodny z architekturą ARMv7, ARMv8, lub x86-64.

Zalety Home Assistant

Lokalny koncentrator automatyki domowej, taki jak Home Assistant, ma wiele zalet w porównaniu z urządzeniami podłączonymi do chmury. Oto niektóre z zalet Asystenta Domowego dla automatyki domowej.

  • Szybkość: Gdy użytkownik uruchamia działanie lub wydaje polecenie, całe przetwarzanie odbywa się w jego domu, ponieważ Home Assistant jest sterownikiem lokalnym. Nic nie będzie przesyłane przez serwer WWW. Ponadto nie ma zbyt wielu urządzeń konkurujących o przepustowość sieci domowej. Inteligentne urządzenia można trzymać w podsieciach i łączyć tylko te gadżety, z którymi wchodzą w bezpośrednią interakcję.
  • Elastyczna rozszerzalność: Dzięki dużej liczbie dodatków, rozszerzeń, schematów, oraz motywów  można zmieniać funkcjonalność sprzętu jak i wygląd panelu obsługi polepszając wrażenie użytkownika. Nowe zasoby cały czas powstają dzięki ogromnej społeczności.
  • Kompatybilność: Nie musisz się obawiać, że firma taka jak Amazon zabroni Ci korzystania z urządzeń Google, jeśli na początku nie będziesz korzystać z ich usług w chmurze.
  • Bezpieczeństwo: Gdy do Internetu podłączonych jest niewiele urządzeń, mniej urządzeń będzie miało dostęp do sieci. Użytkownik może decydować o tym, co ma dostęp do jego danych i jak się z nimi komunikuje.
  • Kontrola: Chmura oferuje użytkownikom tylko te usługi, które są ograniczone przez jej właścicieli. Korzystając z lokalnych koncentratorów i kontrolerów, użytkownik ma swobodę decydowania o tym, co z nimi zrobić. Możesz mieć pełną kontrolę nad urządzeniami i automatyką oraz angażować się w nie tak głęboko, jak chcesz.
  • Niezawodność: Co się stanie, jeśli usługa w chmurze przestanie działać? Albo jeśli serwery po prostu przestaną działać, pozostawiając tysiące użytkowników z zamkniętymi drzwiami lub bez prądu, ponieważ centrala automatyki domowej nie działa? Co się stanie, jeśli właściciele usług przestaną obsługiwać konkretne urządzenie? Wyobraź sobie, że stracisz dostęp do Internetu? Wiele okoliczności prowadzi do tego, że urządzenia podłączone do chmury przestają działać. Jeśli jednak używasz lokalnego koncentratora automatyki domowej do obsługi i sterowania urządzeniami, nie musisz się martwić o takie problemy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Asystencie Domowym, odwiedź stronę internetową Home Assistant.

Jeśli jesteś programistą, możesz dołączyć do zespołu i pomóc ulepszyć projekt HA na Githubie

5 / 5 ( 1 głosów )